Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Supraślu


GALERIA wydarzeń

Witamy w dziale galeria

WIELKANOCNE WARSZTATY

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, który jest wyczekiwany zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. 

Właśnie z tej okazji zorganizowaliśmy we wtorek, 19 marca 2024r., Wielkanocne Warsztaty z udziałem dzieci oraz Rodziców. Wszyscy zebrani z wielkim zaangażowaniem, zapałem i  twórczą weną tworzyli ozdoby wielkanocne. 

Powstały przepiękne cuda - wianki z papieru, styropianowe pisanki, drewniane jajka sensoryczne, wesołe kurczaki z papierowych talerzyków czy kurki z jednorazowych rękawiczek, które okazały się dodatkowo fantastyczną zabawką do ćwiczeń oddechowych. 

Jednym słowem ?praktycznie i pożytecznie? spędziliśmy wtorkowe popołudnie. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele uśmiechu i radości. 

Serdecznie Dziękujemy wszystkim Rodzicom za przybycie. 

Pierwszy DZIEŃ WIOSNY

?Marzanno, Marzanno Ty wiosenna panno!?

W poniedziałek 21 marca wszystkie Dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny.

Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od zabaw związanych z tematyką. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju Marzanny ? wiosennej panny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Przedszkolaki radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie z kwiatami oraz z instrumentami, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy nad rzeką. 

W barwnym pochodzie wróciliśmy do przedszkola po drodze rozdając przechodniom lub zostawiając w skrzynkach na listy własnoręcznie przygotowane wiosenne kwiaty. W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku. Dzieci w tym dniu poznały tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny.

Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

 

Światowy Dzień Ziemi i konkurs EKOSTWORY

19 maja w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by dowiedzieć się, jak ważna dla nas i naszej planety jest troska o środowisko poprzez nie śmiecenie. Wszyscy zgodnie przyjęliśmy hasło: NIE! DLA ŚMIECI MÓWIĄ DZIECI. Wiemy, że odpady należy segregować, by ponownie zostały wykorzystane np. do wykonania Ekostworów ? zabawek dla dzieci. 

Wszystkie Ekostwory zgłoszone do rodzinnego konkursu plastyczno-konstrukcyjnego zostały nagrodzone, bo pomysłowość rodziców i dzieci wciąż nas zachwyca.

Nasza troska o Ziemię to nie puste hasło, to przede wszystkim działanie na rzecz środowiska przyrodniczego. 

Każda grupa otrzymała zadanie posprzątania wyznaczonego terenu w Supraślu i pobliskim lesie oraz zadanie wykonania plakatu promującego troskę o czystość naszej planety i nasze hasło przewodnie: NIE! DLA ŚMIECI MÓWIĄ DZIECI. Za wykonane zadania każde dziecko otrzymało medal Przyjaciela Przyrody i oczywiście ?uśmiech czystej natury?.

NIEBIESKIE IGRZYSKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

Niebieskie Igrzyska są formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 02 kwietnia. Twórczynią i pomysłodawczynią Niebieskich Igrzysk jest Anna Budzińska dyrektor Fundacji Instytut  Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. 

Niebieskie Igrzyska to ogólnopolskie integracyjne zawody sportowe przedszkoli i szkół  podstawowych organizowane przez chętne placówki. A my jesteśmy jedną z nich i właśnie 22 kwietnia 2024 r. odbyły się w naszym przedszkolu takie Igrzyska.

Igrzyska rozpoczęliśmy wspólną rozgrzewką słuchając i śpiewając wpadający w ucho "Hymn Igrzysk".

Następnie grupy młodsze miały do pokonania ?nie-łatwy? Tor Przeszkód, a grupy starsze trzy konkurencje, które zespołowo pokonywały na czas. 

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i cieszymy się że są w naszym przedszkolu Przyjaciele Niebieskich Igrzysk

 

EUROPEJSKI DZIEŃ SOLIDARNOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ

W dniu 29 kwietnia dzieci z dwóch grup - Tropicieli i Odkrywców udały się na spotkanie do supraskiego Klubu Seniora. Chciały zrobić niespodziankę Paniom z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej oraz Międzynarodowego Dnia Tańca. 

Z tej okazji dzieci wykonały krótki występ tańca nowoczesnego, a następnie zaprosiły wszystkie Panie do wspólnej zabawy przy piosenkach i tańcach z ich młodzieńczych lat. Spotkanie wywołujące radość i uśmiech na twarzach wszystkich uczestników odbyło się w parku przy Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, bo słoneczko również nam sprzyjało.

Na koniec dzieci wręczyły Seniorkom słodki upominek. To nasze nie-pierwsze i zapewne nie-ostatnie spotkanie, z czego ogromnie się cieszymy. 

MARZEC W ODKRYWCACH

Marzec w grupie Odkrywców przebiegł pod znakiem "wiosny". W ramach zajęć leśnych dzieci szukały jej oznak, ozdabiały pisanki materiałem przyrodniczym. 

W sali również zrobiło się wiosennie, ponieważ dzieci udały się do sklepu po zakup roślin, które następnie zasiały w sali. W ten sposób powstał wspaniały zielony ogródek na przedszkolnym parapecie. 

Dzieci utrwalały wiadomości dotyczące wiosennej pogody. Udały się też do Biblioteki Publicznej w Supraślu, aby złożyć życzenia Paniom z zaprzyjaźnionego Klubu Seniora z okazji Dnia Kobiet. 

Kontynuowały także cykl zajęć Przyjaciele Zippiego. 

MARZEC W MRÓWECZKACH

W marcu w grupie "Mróweczki " dużo się działo. Rozmawialiśmy o hodowli zwierząt na wsi. Co znaczy przysłowie "W marcu jak w garncu", a także dowiedzieliśmy się jak powstaje deszcz. 

Dla nadchodzącej wiosny zrobiliśmy Pokaz Mody. Rozmawialiśmy o ptakach, które przylatują do nas z ciepłych krajów. Posadziliśmy szczypiorek, zasialiśmy kwiaty i rzeżuchę. 

Poznaliśmy Wielkanocne tradycje, rozmawialiśmy o poście, świecące, dzieleniu się jajkiem i o lanym poniedziałku. Popołudnia spędzaliśmy kodując, na zabawach matematycznych, a także rozmawialiśmy o emocjach z panią Małgosią ? naszą panią psycholog.

Swoje 5 urodziny w marcu obchodziła Julia i Jagódka. 

MARZEC W ZAJĄCZKACH

Zajączki w marcu obserwowały przyrodę i zmiany w niej zachodzące.  Dowiedziały się jak "wędruje" kropelka zanim powstanie deszcz, jak ubrać się stosownie do pogody oraz jakie kwiaty zwiastują wiosnę. W ramach porządków w ogrodzie dzieci posadziły cebulę i posiały kwiaty. Wiosnę Zajączki powitały spotkaniem z Marzanną, spacerowały ulicami miasta wręczając przechodniom kwiaty lub wkładały je do skrzynek pocztowych mieszkańców miasta Supraśl. 

Czas przed Wielkanocą upłynął nam na przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych: dekorowaniu sali, rozmowach o tradycjach świątecznych,  robieniu stroików Wielkanocnych.  

Marzec w grupie Zajączki był miesiącem pełnym zabaw i wielu innych aktywności.

MARZEC W ZDOBYWCACH

Pierwszy tydzień marca Zdobywcy poświęcili folklorowi. Dzieci poznały przysłowia ludowe związane z marcem i wiosną. W temacie folkloru nie mogło zabraknąć strojów ludowych z różnych stron Polski, pięknych pieśni, tańca ludowego oraz sztuki ludowej. Nie zabrakło także ćwiczeń doskonalących umiejętności matematyczne, zabaw ze śpiewem i prac plastycznych.

W następnym tygodniu rozmawialiśmy na temat zwierząt mieszkających na wsi. Przedszkolaki potrafiły już rozpoznać niemal wszystkie zwierzęta hodowlane, nie miały też problemu z identyfikacją i podawaniem nazw ich młodych. Przez kolejne dni zgłębialiśmy wiedzę na temat świń, krów, owiec, baranów i kur. Poznaliśmy rośliny i narzędzia ogrodnicze. Szukaliśmy zwiastunów wiosny w najbliższym otoczeniu. Zdobywaliśmy wiedzę na temat warzyw cebulowych. Sadziliśmy cebulę, fasolę i inne roślinki. 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa oraz przywitaliśmy wiosnę. Dzieci świetnie poradziły sobie z rozpoznawaniem i podaniem odgłosów wiosny. Zajmowaliśmy się także wiosennymi zwierzętami - motylem i żabą. Poznaliśmy ich cykle życia. Pełen wrażeń był ostatni tydzień marca - świąteczny. Dzieci czekały już na Wielkanoc. Poznały zwyczaje i tradycje Wielkanocne.

MARZEC W TROPICIELACH

Miesiąc marzec TROPICIELE rozpoczęli od wysiewania nowalijek. Sadziliśmy szczypiorek, rzeżuchę i fasolkę, zrobiliśmy pastę jajeczną. Przygotowywaliśmy się do Wielkanocy, poznając symbole i  tradycje świąteczne - układając karty trójdzielne. Nauczyliśmy się nakrywać do stołu oraz poznaliśmy cykl życia kury.

Wykazaliśmy się również empatią wobec dzieci chorujących na dystrofię mięśniową (podopiecznych Stowarzyszenia ProSalute i pacjentów Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB), biorąc udział w akcji "List od Przyjaciela", a także zakładając kolorowe skarpetki na Dzień Osób z Zespołem Downa.

Podczas codziennej pracy znaleźliśmy także czas, by ćwiczyć koordynację ruchową, wykorzystując przy tym lekcje ciszy zgodnie z pedagogiką M. Montessori.

MARZEC W PSZCZÓŁKACH

Marzec to dla Pszczółek miesiąc radości, szczególnie z budzącej się do życia przyrody. Nie mogąc się doczekać upragnionej pory roku, poszliśmy nad  rzekę, by pożegnać Marzannę i wyruszyliśmy w teren na poszukiwania wiosny ze specjalną kartą obserwacji. 

W marcu spotkaliśmy się z p. Kasią Sobolewską z Nadleśnictwa Supraśl, która zapoznała nas ze specyfiką pracy leśniczego.

Obejrzeliśmy przedstawienie teatralne pt. "Kulki" w BTL i bawiliśmy się w "Fabryce Misia". Porównywaliśmy ewolucję niektórych wynalazków, ułatwiających codzienną pracę, a także projektowaliśmy wynalazki, których jeszcze naszym zdaniem brakuje ludzkości.

LUTY W PSZCZÓŁKACH

W miesiącu lutym Pszczółki przeniosły się do dawnych czasów. Dzieci dowiedziały się, dlaczego dinozaury wyginęły oraz że są różne teorie na ten temat. Pszczółki odkrywały też, skąd wziął się węgiel i jakie ma właściwości. 

Bawiliśmy się w ludzi pierwotnych. Dzieci dowiedziały się, że nasi przodkowie mieszkali w jaskiniach, szałasach i zajmowali się zbieractwem, połowem ryb, polowaniem. 

Sprawdziliśmy też jak wybucha wulkan. Przeprowadziliśmy eksperyment z wypływającą lawą.

TROPICIELE W LUTYM

W lutym Tropiciele obchodzili Dzień Pozytywnego Myślenia. Wzięliśmy udział w Balu Przyjaźni, a także zaprosiliśmy swoich kochanych Dziadków na spotkanie "Przy herbatce". Słuchaliśmy mądrych książek o przyjaźni i miłości w  naszej supraskiej Bibliotece Publicznej i urządziliśmy sobie przedszkolno-pozytywną sesję zdjęciową.

Oprócz tego przypomnieliśmy sobie budowę Układu Słonecznego i zrobiliśmy maski weneckie.

 

ODKRYWCY W LUTYM

W lutym dzieci z grupy Odkrywcy wystąpiły przed swoimi Babciami i Dziadkami z okazji ich święta. Zaprezentowały Jasełka Bożonarodzeniowe, a także wiersz i piosenkę, w której dziękowały Babciom i Dziadkom za ich miłość. 

W ramach tematu tygodniowego zapoznały się z dawnymi sprzętami domowymi, rozmawiały też o wynalazkach. 

Obchodziły "Dzień nauki polskiej", w ramach którego dowiedziały się kim są najbardziej znani polscy wynalazcy, wykonały także doświadczenie - wybuch wulkanu. 

W lutym także świętowaliśmy "Dzień Przyjaźni" - wszyscy ubrani na czerwono bawiliśmy się wspólnie i cieszyliśmy swoim towarzystwem. 

ZAJĄCZKI W LUTYM

Jak karnawał to bale? Zajączki w lutym wesoło bawiły się na grupowym balu kostiumowym. Realizując temat ?W dawnych czasach? przeniosły się w epokę dinozaurów, wybuchających wulkanów, okresu, kiedy powstała sól i węgiel kamienny. 

W ramach programu z profilaktyki zdrowia ?Czyste powietrze wokół nas? odwiedził je również przyjazny Dinuś, który nie znosi dymu i opowiadał o jego źródłach oraz szkodliwym działaniu na człowieka. Dinozaur wybrał się z dziećmi na spacer po Supraślu w poszukiwaniu źródeł dymu. 

W tygodniu poświęconym wynalazkom Zajączki zapoznawały się z różnymi wynalazkami. Mogły same ozdobić lampę, zbudować rakietę i polecieć nią w Kosmos, gdzie przyjrzały się planetom Układu Słonecznego. 

Na spacerach do lasu nie zapomniały o dokarmianiu zimą ptaków.

 

LUTY W MRÓWECZKACH

Miesiąc luty "Mróweczki" rozpoczęły tematem "Baśnie, bajki i legendy". Dzieci brały udział w różnych zajęciach związanych z książkami, baśniami oraz kinem i teatrem. Poznaliśmy zwyczaje karnawałowy, robiliśmy maski karnawałowe i gipsowe do własnej dekoracji. Mięliśmy  również swój grupowy Bal Karnawałowy. 

Historia ziemi, dinozaury, wulkany, pochodzenie węgla, życie ludzi pierwotnych i skamieniałości, to chyba jeden z najciekawszych tematów jaki "Mróweczki" poznały w lutym. Szukaliśmy w lesie skarbów "wykrywaczem metali".

A swoje 4 urodziny w lutym obchodził Victor. Wszystkiego najlepszego Victorku! 

 

LUTY W ZDOBYWCACH

W lutym dzieci z grupy Zdobywcy rozmawiały o tradycji balów karnawałowych i jak obchodzi się karnawał w różnych  częściach  naszej planety. 

Obchodziliśmy Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest Internet i sieć internetowa, wiedzą  do czego służy i jakich zasad trzeba przestrzegać,  aby z niej bezpiecznie korzystać. 

Obchodziliśmy również Dzień Przyjaźni. Podczas wspólnych zabaw, rozmów i doświadczeń dzieci wiedzą,  że przyjaźń to jedno z najważniejszych uczuć w życiu ludzi. 

Rozmawialiśmy też  o dinozaurach,  jaskiniowcach, wulkanach oraz soli i węglu. Gościliśmy mamę Kacpra, która przeczytała nam bajkę o smoku. 

Zastanawialiśmy się również, jak wyglądałby świat bez najważniejszych odkryć i wynalazków, np. bez elektryczności  czy koła. Poznaliśmy również dawne odpowiedniki współczesnych urządzeń - pralki, żelazka, telefonu, zegara.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

,,Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,

Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia?

 

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z każdej  grupy gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystościach z tej okazji. 

Przedszkolaki  z wszystkich grup z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Przedszkola.

Licznie przybyli Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych.

Dzieci pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały Jasełka oraz wiersze i piosenki, które ćwiczyły na tą uroczystość. 

W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi. Były też wspólne warsztaty i zabawy z ?dziadkami?.

To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.