Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Supraślu


GALERIA wydarzeń

Witamy w dziale galeria

Mróweczki na tropie leśnych zwierząt

W ubiegłym tygodniu poszliśmy do lasu, by leśnym zwierzętom zrobić niespodziankę – przystroić choinkę w jabłuszka i marchewki. Dziś udaliśmy się do lasu, by sprawdzić, czy zwierzątkom spodobała się nasza niespodzianka. Okazało się, że na drzewku zostały same sznureczki i ogonki od jabłuszek. Szkoda że nie mogliśmy zobaczyć ucztujących gości. Wprawdzie próbowaliśmy ich wytropić na śniegu, ale znaleźliśmy tylko ślady „wilków” :) 

Mróweczki troszczą się o zwierzęta

Zaczęło się od „Kłopotów Burka z podwórka” (wierszowanego opowiadania L. Krzemienieckiej). Dowiedzieliśmy się, że powinniśmy troszczyć się o nasze domowe zwierzaki – szczególnie gdy przed nami zima. „Zrobiliśmy” więc ciepłe budy, dopasowane do wielkości psów a przy okazji poznaliśmy podstawowe figury geometryczne. Mikołajki natomiast oraz wizyta Mikołaja w przedszkolu natchnęły nas, by zrobić niespodziankę dzikim zwierzętom, mieszkającym w pobliskim lesie. Udaliśmy się więc z marchewkami i jabłuszkami do lasu, by zwierzakom przystroić choinkę.

Mróweczki obchodzą Dzień Zdrowego Śniadania

Ósmego listopada przypada Dzień Zdrowego Śniadania. Wprawdzie w naszym przedszkolu codziennie jemy zdrowe posiłki, ale tego dnia chcieliśmy sami przygotować zdrowe śniadanie. Po raz pierwszy obieraliśmy jajka i ogórki, kroiliśmy warzywa, smarowalśmy masłem chleb. Przygotowaliśmy nawet koktajl mleczno-truskawkowy. Śniadanie tego dnia było dla nas naprawdę wyjątkowe. A na gimnastyce bawiliśmy się z p. Magdą w gotowanie zupy jarzynowej i tak nam to sprawnie poszło, że zdążyliśmy rozwiesić pranie.

Mróweczki obserwują mróweczki

Odkąd jesteśmy w grupie Mróweczki, pod lupę wzięliśmy mrowisko i jego mieszkańców. Od września interesujemy się życiem tych pracowitych owadów. Tym razem poszliśmy do lasu, by sprawdzić, czy mrówki zapadły już w zimowy sen. Po drodze zobaczyliśmy klucz dzikich gęsi i kopiec kreta, więc przy okazji dowiedzieliśmy się też, jaki sposób na przetrwanie zimy mają krety i niektóre ptaki.

Mróweczki uczą się postaw patriotycznych

Wtorkowe zajęcia w lesie tym razem miały zupełnie inny charakter. W Dzień Zaduszny udaliśmy się na Grób Nieznanego Żołnierza. Chociaż mamy zaledwie 4 lata, rozumiemy już, czym były rozbiory Polski i jaką rangę mają walki Polskich Legionów o niepodległość. Tym dzielnym żołnierzom chcieliśmy wyrazić naszą wdzięczność poprzez posprzątanie mogiły, zapalenie zniczy, zaśpiewanie polskiego hymnu i wspólną modlitwą, zgodnie z naszą polską tradycją Dnia Zadusznego.

Światowy Dzień Makaronu i Mróweczki

Dziś Światowy Dzień Makaronu. Niestety tylko trzy Mróweczki miały okazję uczestniczyć w makaronowych zabawach: robieniu naszyjnika z kolorowego makaronu, lepieniu ślimaczków z makaronu i plasteliny, świdrowaniu i połykaniu spaghetti na czas oraz przygotowaniu i degustacji makaronu na słodko.

Mróweczki, kolory i liście

Wtorkowe zajęcie w lesie było doskonałą okazją, by znaleźć najpiękniejsze jesienne liście do zabaw plastycznych i muzycznych w przedszkolu. Wprawdzie nie znamy jeszcze procesu zanikania chlorofilu w jesiennych liściach, ale dowiedzieliśmy się, jak z trzech barw podstawowych uzyskać jesienne kolory. Puściliśmy też wodze wyobraźni, by jesienne liście zamienić w liściane ludziki.

Mróweczki eksperymetują

Tematem przewodnim rozpoczętego tygodnia są jesienne liście. Dziś wyruszyliśmy do lasu, by w naturze przyjrzeć się kolorowym liściom i przeprowadzić eksperyment przyrodniczy. Przed wyjściem z przedszkola porównywaliśmy żyłki na liściach z naszymi żyłkami na rękach i zastanawialiśmy się, czy w liściowych żyłkach też płynie krew. W związku z tym, że w sali mieliśmy tylko wyschnięte liście, nie pozostało nam nic innego jak tylko wyruszyć na łono natury. Po drodze obserwowaliśmy oszronione liście, które w promieniach słonecznych wyglądały jak prawdziwe klejnoty. Przeprowadzony eksperyment na liściach żółtych, brązowych a nawet czerwonych zweryfikował nasze hipotezy. Potem identyfikowaliśmy liście wg gatunków drzew i bawiliśmy się przy piosence „Kolorowe listki”.

Mróweczki w poszukiwaniu skarbów

Tym razem udaliśmy się do lasu w poszukiwaniu skarbów niewidocznych gołym okiem. Okazało się, że zwykły patyk, szyszka czy kora widziane przez lupę mogą być wyjątkowe. Znalezione skarby zostawiliśmy wprawdzie w lesie, ale do przedszkola zabraliśmy nasze rysunki – graficzne fotografie perełek natury.

Mróweczki w poszukiwaniu mrowiska

Tym razem wyruszyliśmy do lasu z bardzo poważną misją. Mieliśmy za zadanie odnaleźć mrowisko i dokonać obserwacji: jaki kształt ma mrowisko, gdzie jest położone i z jakich materiałów jest zbudowane? Misja zakończyła się sukcesem, a my wróciliśmy z lasu bogatsi o wiedzę i zapał do wykonania własnego mrowiska.

Mróweczki na pierwszych zajęciach w lesie

Pierwsze leśne zajęcia zaczęliśmy oczywiście od ustalenia zasad, które stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Chociaż nasz kodeks jest w formie piktogramów, nie mamy problemu z dekodowaniem zapisanych w min informacji. Potem siłowaliśmy się z wiatrem, próbując - tak jak on - rozkołysać drzewa. Znaleźliśmy też dużą gałąź, która okazała się być doskonałym przyborem gimnastycznym w ćwiczeniu równowagi i umiejętności skakania obunóż. Jednym słowem - w lesie jest super!

Mróweczki uczą się zasad bezpieczeństwa

Tematem minionego tygodnia było bezpieczeństwo. Rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest znajomość własnego adresu zamieszkania. Uczyliśmy się, jak bezpiecznie zachowywać się na ulicy, na drodze, na placu zabaw i w zetknięciu ze zwierzętami. Rozmawialiśmy o tym, po której stronie chodnika chodzimy, do czego służą światła, jak wygląda przejście dla pieszych i dlaczego trzeba rozejrzeć się przed przejściem przez jezdnię. Poznaliśmy też numer alarmowy (112) i ćwiczyliśmy rozmowę z dyspozytorem. Teoretycznie każdy z nas potrafi już wezwać pomoc.

Mróweczki świętują Dzień Przedszkolaka

Na ten jeden wyjątkowy dzień Mróweczki zamieniły się w Króla Przedszkolaka i Królową Przedszkolankę. Każdy samodzielnie wykonał swoją koronę, ozdobiając ją drogocennymi kamieniami – zabawkami; a berło (balonik) przyozdobił malunkami. Niektórzy zażyczyli sobie również ozdobienia twarzy kolorowymi rysunkami. Potem odbył się bal baloników i pokaz puszczania baniek. Podłoga wprawdzie była mokra, ale dziś jest przecież wyjątkowy dzień – Dzień Przedszkolaka!

Zajączki i świerszcze

Podczas spaceru Zajączki zainteresowały się dźwiękami, dochodzącymi z leśnej polany. Nie wystarczyła im odpowiedź nauczycielki, że to świerszcze. Chciały dowiedzieć się więcej na ich temat: jak wyglądają, jak cykają? I chociaż już jedną nogą jesteśmy na wakacjach, postanowiliśmy zgłębić ten temat. Przekonaliśmy się, że świerszcze to bardzo lubiane owady. Stały się bohaterami bajek o Reksiu, o pszczółce Mai. Niestety nie udało się nam zobaczyć świerszczy w naturze. Są one rzeczywiście bardzo płochliwe i gdy usłyszały całą grupę tropicieli z lupami, skryły się do swoich norek. Jednak dzięki filmom przyrodniczym zobaczyliśmy, jak wyglądają i w jaki sposób wydają dźwięki. A zatem wiemy już, co tak w trawie cyka?