GALERIA wydarzeń

Witamy w dziale galeria

Zajączki czekają na święta

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie poprzez zabawy dramowe i muzyczne uczyliśmy się kolędy Przybieżeli do Betlejem. Pomogliśmy także smutnym choinkom wystroić je w świąteczne gwiazdki a przy okazji tworzyliśmy podzbiory wg dwóch cech jakościowych. Pani Magda na gimnastyce zabrała nas nawet do krainy wiecznego lodu – na bieguny, gdzie bawiliśmy się razem z pingwinkami i za przykładem niedźwiedzi polarnych chodziliśmy po lodowych taflach. W środę przyczepiliśmy już ostatnią gałązkę w naszym kalendarzu adwentowym, co oznaczało, że jesteśmy gotowi by wspólnie z rodzinami świętować Boże Narodzenie.

Grudniowe życzenia u Zajączków

W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, kim jest Święty Mikołaj i co to są mikołajki. To właśnie z okazji mikołajek otrzymaliśmy małe niespodzianki i obejrzeliśmy onl-line bardzo pouczające przedstawienie teatralne „Pluszowa opowieść o przyjaźni”.

Próbowaliśmy również zostać pomocnikami Świętego Mikołaja – wspólnie zapakowaliśmy prezenty na sanie wg właściwej kolejności, zapisanej na liście Mikołaja (układając z nich sekwencje rosnące i malejące). Przy okazji porównywaliśmy wielkości i ćwiczyliśmy używanie określeń: mały, mniejszy, najmniejszy, duży, większy, największy.

Za przykładem Toli – bohaterki wiersza W. Szwajkowskiego „napisaliśmy” do Świętego Mikołaja rysunkowe listy, w których opowiedzieliśmy, co chcielibyśmy dostać pod choinkę.

Zajączki poznają jesienną pogodę

Chociaż jesienna pogoda kojarzy się ze smutkiem, zajęcia w grupie „Zajączków” sprawiły dzieciom wiele radości. W minionym tygodniu rozmawialiśmy o jesiennej pogodzie – wietrze, chmurach i deszczu. Poznaliśmy Dyzia, który marzył, patrząc na chmurki i za jego przykładem przyglądaliśmy się chmurom – ich kształtom i kolorom, rysowaliśmy deszcz w rytm muzyki i za pomocą słuchu rozpoznawaliśmy wiatr, burzę i rodzaj deszczu (mały, duży, ulewa). Staraliśmy się też samodzielnie stworzyć deszczową muzykę. Poznaliśmy piosenkę Zła pogoda, przy której bawiliśmy się kolorowymi krążkami, zamieniając je w kałuże, parasolki, kierownice i bębenki. Deszczowe kropelki uczyły nas dostrzegać i kontynuować regularności i rytmy oraz grupować elementy według wielkości.

Wiele radości sprawiły nam również urodziny Maksa, któremu prezenty narysowaliśmy na balonikach. Potem za pomocą igiełki pomogliśmy te „prezenty” rozpakować.

Zajączki budują piramidę

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu. Dowiedzieliśmy się, co znaczy wyrażenie zdrowe odżywianie i jak wygląda piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Uczyliśmy się określać, co jest zdrowe, a co nie. Wiemy też, jak ważny dla zdrowia jest ruch, i dlatego chętnie bierzemy udział w zabawach ruchowych. Poprzez zabawę w sklep z owocami i warzywami uczyliśmy się przeliczać w zakresie 1–3.

Zajączki dbają o zdrowie

W przedszkolu rozmawialiśmy nie tylko o zdrowym odżywianiu, ale również o tym, jak dbać o zdrowie, o wizytach u lekarza i aktywności fizycznej. Słuchaliśmy wierszy: Katar J. Brzechwy i Chory kotek S. Jachowicza. Zapoznaliśmy się również z pracą lekarza pediatry i używanymi przez niego akcesoriami (stetoskop, termometr, wziernik do ucha, szpatułka, strzykawka). Uczyliśmy się, jakich zasad trzeba przestrzegać, kiedy ma się katar (wycieranie nosa chusteczką, zasłanianie buzi w czasie kichania, mycie rąk). Rozmawialiśmy o tym, jak należy się zachowywać podczas wizyty u lekarza. Staraliśmy się przełamywać lęk przed nią poprzez zabawę tematyczną „U lekarza”, w której wcielaliśmy się w role lekarza i pacjenta.

Zajączki poznają części ciała

W tym tygodniu na podstawie wierszyka o Zuzi uczyliśmy się rysować głowę. Niestety wciąż jeszcze mylą się nam np. rzęsy z brwiami. Poznaliśmy też pojęcia: duży - mały i dzięki temu pomogliśmy dwóm Michałom posegregować ich zabawki. Lepiliśmy z masy solnej, odciskaliśmy w nej nasze dłonie, śpiewaliśmy, tańczyliśmy i gimnastykowaliśmy się przy muzyce. W tym tygodniu też świętowaliśmy urodziny Lidki, która jako pierwsza z naszej grupy obchodziła swoje święto w przedszkolu.

Zajączki to dzielne przedszkolaki

Cały tydzień uczyliśmy się samodzielności w szatni i w toalecie oraz właściwego zachowania się przy posiłkach. Szczególnie dużo czasu poświęciliśmy na naukę prawidłowego mycia rąk. Mieliśmy też czas na zabawy muzyczno-ruchowe, grę na drewienkach, taniec i malowanie.