Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Supraślu


GALERIA wydarzeń

Witamy w dziale galeria

Światowy Dzień Makaronu i Mróweczki

Dziś Światowy Dzień Makaronu. Niestety tylko trzy Mróweczki miały okazję uczestniczyć w makaronowych zabawach: robieniu naszyjnika z kolorowego makaronu, lepieniu ślimaczków z makaronu i plasteliny, świdrowaniu i połykaniu spaghetti na czas oraz przygotowaniu i degustacji makaronu na słodko.

Mróweczki, kolory i liście

Wtorkowe zajęcie w lesie było doskonałą okazją, by znaleźć najpiękniejsze jesienne liście do zabaw plastycznych i muzycznych w przedszkolu. Wprawdzie nie znamy jeszcze procesu zanikania chlorofilu w jesiennych liściach, ale dowiedzieliśmy się, jak z trzech barw podstawowych uzyskać jesienne kolory. Puściliśmy też wodze wyobraźni, by jesienne liście zamienić w liściane ludziki.

Mróweczki eksperymetują

Tematem przewodnim rozpoczętego tygodnia są jesienne liście. Dziś wyruszyliśmy do lasu, by w naturze przyjrzeć się kolorowym liściom i przeprowadzić eksperyment przyrodniczy. Przed wyjściem z przedszkola porównywaliśmy żyłki na liściach z naszymi żyłkami na rękach i zastanawialiśmy się, czy w liściowych żyłkach też płynie krew. W związku z tym, że w sali mieliśmy tylko wyschnięte liście, nie pozostało nam nic innego jak tylko wyruszyć na łono natury. Po drodze obserwowaliśmy oszronione liście, które w promieniach słonecznych wyglądały jak prawdziwe klejnoty. Przeprowadzony eksperyment na liściach żółtych, brązowych a nawet czerwonych zweryfikował nasze hipotezy. Potem identyfikowaliśmy liście wg gatunków drzew i bawiliśmy się przy piosence „Kolorowe listki”.

Mróweczki w poszukiwaniu skarbów

Tym razem udaliśmy się do lasu w poszukiwaniu skarbów niewidocznych gołym okiem. Okazało się, że zwykły patyk, szyszka czy kora widziane przez lupę mogą być wyjątkowe. Znalezione skarby zostawiliśmy wprawdzie w lesie, ale do przedszkola zabraliśmy nasze rysunki – graficzne fotografie perełek natury.

Mróweczki w poszukiwaniu mrowiska

Tym razem wyruszyliśmy do lasu z bardzo poważną misją. Mieliśmy za zadanie odnaleźć mrowisko i dokonać obserwacji: jaki kształt ma mrowisko, gdzie jest położone i z jakich materiałów jest zbudowane? Misja zakończyła się sukcesem, a my wróciliśmy z lasu bogatsi o wiedzę i zapał do wykonania własnego mrowiska.

Mróweczki na pierwszych zajęciach w lesie

Pierwsze leśne zajęcia zaczęliśmy oczywiście od ustalenia zasad, które stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Chociaż nasz kodeks jest w formie piktogramów, nie mamy problemu z dekodowaniem zapisanych w min informacji. Potem siłowaliśmy się z wiatrem, próbując - tak jak on - rozkołysać drzewa. Znaleźliśmy też dużą gałąź, która okazała się być doskonałym przyborem gimnastycznym w ćwiczeniu równowagi i umiejętności skakania obunóż. Jednym słowem - w lesie jest super!

Mróweczki uczą się zasad bezpieczeństwa

Tematem minionego tygodnia było bezpieczeństwo. Rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest znajomość własnego adresu zamieszkania. Uczyliśmy się, jak bezpiecznie zachowywać się na ulicy, na drodze, na placu zabaw i w zetknięciu ze zwierzętami. Rozmawialiśmy o tym, po której stronie chodnika chodzimy, do czego służą światła, jak wygląda przejście dla pieszych i dlaczego trzeba rozejrzeć się przed przejściem przez jezdnię. Poznaliśmy też numer alarmowy (112) i ćwiczyliśmy rozmowę z dyspozytorem. Teoretycznie każdy z nas potrafi już wezwać pomoc.

Mróweczki świętują Dzień Przedszkolaka

Na ten jeden wyjątkowy dzień Mróweczki zamieniły się w Króla Przedszkolaka i Królową Przedszkolankę. Każdy samodzielnie wykonał swoją koronę, ozdobiając ją drogocennymi kamieniami – zabawkami; a berło (balonik) przyozdobił malunkami. Niektórzy zażyczyli sobie również ozdobienia twarzy kolorowymi rysunkami. Potem odbył się bal baloników i pokaz puszczania baniek. Podłoga wprawdzie była mokra, ale dziś jest przecież wyjątkowy dzień – Dzień Przedszkolaka!

Zajączki i świerszcze

Podczas spaceru Zajączki zainteresowały się dźwiękami, dochodzącymi z leśnej polany. Nie wystarczyła im odpowiedź nauczycielki, że to świerszcze. Chciały dowiedzieć się więcej na ich temat: jak wyglądają, jak cykają? I chociaż już jedną nogą jesteśmy na wakacjach, postanowiliśmy zgłębić ten temat. Przekonaliśmy się, że świerszcze to bardzo lubiane owady. Stały się bohaterami bajek o Reksiu, o pszczółce Mai. Niestety nie udało się nam zobaczyć świerszczy w naturze. Są one rzeczywiście bardzo płochliwe i gdy usłyszały całą grupę tropicieli z lupami, skryły się do swoich norek. Jednak dzięki filmom przyrodniczym zobaczyliśmy, jak wyglądają i w jaki sposób wydają dźwięki. A zatem wiemy już, co tak w trawie cyka?

Zajączki i ich emocje

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o wrażeniach i uczuciach. Uczyliśmy się rozumieć swoje emocje, mówić o nich i radzić sobie z nimi. Zastanawialiśmy się, w jakich sytuacjach jesteśmy smutni, w jakich weseli, a w jakich zdenerwowani i dlaczego wszyscy przeżywamy takie uczucia. Rozpoznawaliśmy nastrój w muzyce (wesoły, smutny) i próbowaliśmy wyrażać go tańcem i malowaniem. Słuchaliśmy opowiadania Co się wydarzyło w Pluszątkowie Marii Rosińskiej. Staraliśmy się odgadywać, co i z jakich powodów odczuwają bohaterowie opowiadania i osoby przedstawione na zdjęciach, ucząc się w ten sposób dostrzegania, rozpoznawania i określania emocji u innych. Razem uczyliśmy się, jak radzić sobie ze smutkiem i jak można pocieszyć przyjaciela: powiedzieć coś miłego, przytulić. Rozmawialiśmy też o tym, czym jest strach i jak go pokonać. Za radą Małgorzaty Strzałkowskiej z wiersza Przytul stracha odgoniliśmy nasze największe strachy (pająki, psy i las) śmiechem, kolorami i przytuleniem.

Zajączki w bajkowej krainie

Dziś zakończyliśmy dwutygodniowy blok tematyczny „Tajemnice książek – baśnie, bajki i bajeczki”.

Rozmawialiśmy o czytaniu książeczek i o tym, czym różni się biblioteka od księgarni. Oglądaliśmy książki – sprawdzaliśmy, co zawierają (okładka, strony, tekst, ilustracje). Dowiedzieliśmy się, jak różne tematy mogą poruszać. Poznawaliśmy zasady korzystania z książek, potrzebę dbania o nie.

Aby zachęcić maluchy do oglądania (a w przyszłości czytania) książek, rozmawialiśmy o baśniach i bajeczkach, ucząc się dzięki temu wypowiadać w sposób zrozumiały dla otoczenia i słuchać, kiedy mówią inni. Pretekstem do poznawania bajek był bal dla mieszkańców Bajkowego Królestwa, na który sukcesywnie zapraszaliśmy bohaterów następujących bajek: o Jasiu i Małgosi, Kopciuszku, Czerwonym Kapturku, Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, Trzech świnkach oraz o Rybaku i złotej rybce.

Dowiedzieliśmy się, skąd się biorą bajki? Uczyliśmy się oglądać/słuchać bajki ze zrozumieniem. „Czytaliśmy” książki i szukaliśmy w nich znanych opowieści, rozpoznawaliśmy bohaterów. Braliśmy udział w różnych zabawach o tematyce bajkowej - „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”, „Rybak i złote rybki”, a także wcielaliśmy się w role poznanych bohaterów, tworząc teatrzyk, rozwiązywaliśmy zagadki, układaliśmy puzzle, odgadywaliśmy tytuły bajek na podstawie obrazków. Układaliśmy i opowiadaliśmy historyjki obrazkowe zgodnie z chronologią zdarzeń, dzięki czemu uczyliśmy się opowiadać bajki. Ćwiczyliśmy odróżnianie świata rzeczywistego od bajkowego, co dla nas nie jest jeszcze oczywiste.

Bajki stały się też pretekstem do rozmów o emocjach i o mądrości w ramach projektu „Magiczna moc bajek” realizowanego przez p. Karolinę.