GALERIA wydarzeń
W ubiegłym tygodniu uczyliśmy się rozpoznawać i nazywać emocje. Poznaliśmy cały wachlarz emocji, zarówno tych przyjemnych jak i nieprzyjemnych. Dowiedzieliśmy się, że nie ma złych emocji - są tylko złe zachowania pod wpływem emocji nieprzyjemnych. Rad udzielali nam bohaterowie książeczki pt. „Bajki o emocjach dla najmłodszych”. Poznawaliśmy emocjonujące przygody robaczków i sprawdzaliśmy, jak one rozwiązują swoje przedszkolne dylematy. Uczyliśmy się również graficznego obrazowania emocji wyrażanych mimiką. A gdy opanowaliśmy umiejętność rysowania emotikonów, wykonaliśmy dwubiegunowe maski.
Mróweczki walczą z chorobami i z tej to przyczyny bal karnawałowy zamienił się w minibal. Ten właściwy - „na sto par” odbędzie się po feriach, gdy pokonamy choroby.
Podczas zajęć uświadomiliśmy sobie, jak różne zawody wykonują ludzie dorośli. Próbowaliśmy swoich sił w roli architekta, budowlańca, leśniczego, pracownika schroniska dla zwierząt, projektanta mody i krawca. Przy okazji rozwijaliśmy naszą wyobraźnię, kreatywność, umiejętność pracy w zespole, sprawność manualną a także umiejętność korzystania z tablicy multimedialnej do tworzenia projektów urbanistycznych.
W ubiegłym tygodniu poszliśmy do lasu, by leśnym zwierzętom zrobić niespodziankę – przystroić choinkę w jabłuszka i marchewki. Dziś udaliśmy się do lasu, by sprawdzić, czy zwierzątkom spodobała się nasza niespodzianka. Okazało się, że na drzewku zostały same sznureczki i ogonki od jabłuszek. Szkoda że nie mogliśmy zobaczyć ucztujących gości. Wprawdzie próbowaliśmy ich wytropić na śniegu, ale znaleźliśmy tylko ślady „wilków” :)
Zaczęło się od „Kłopotów Burka z podwórka” (wierszowanego opowiadania L. Krzemienieckiej). Dowiedzieliśmy się, że powinniśmy troszczyć się o nasze domowe zwierzaki – szczególnie gdy przed nami zima. „Zrobiliśmy” więc ciepłe budy, dopasowane do wielkości psów a przy okazji poznaliśmy podstawowe figury geometryczne. Mikołajki natomiast oraz wizyta Mikołaja w przedszkolu natchnęły nas, by zrobić niespodziankę dzikim zwierzętom, mieszkającym w pobliskim lesie. Udaliśmy się więc z marchewkami i jabłuszkami do lasu, by zwierzakom przystroić choinkę.
Ósmego listopada przypada Dzień Zdrowego Śniadania. Wprawdzie w naszym przedszkolu codziennie jemy zdrowe posiłki, ale tego dnia chcieliśmy sami przygotować zdrowe śniadanie. Po raz pierwszy obieraliśmy jajka i ogórki, kroiliśmy warzywa, smarowalśmy masłem chleb. Przygotowaliśmy nawet koktajl mleczno-truskawkowy. Śniadanie tego dnia było dla nas naprawdę wyjątkowe. A na gimnastyce bawiliśmy się z p. Magdą w gotowanie zupy jarzynowej i tak nam to sprawnie poszło, że zdążyliśmy rozwiesić pranie.
Odkąd jesteśmy w grupie Mróweczki, pod lupę wzięliśmy mrowisko i jego mieszkańców. Od września interesujemy się życiem tych pracowitych owadów. Tym razem poszliśmy do lasu, by sprawdzić, czy mrówki zapadły już w zimowy sen. Po drodze zobaczyliśmy klucz dzikich gęsi i kopiec kreta, więc przy okazji dowiedzieliśmy się też, jaki sposób na przetrwanie zimy mają krety i niektóre ptaki.
Wtorkowe zajęcia w lesie tym razem miały zupełnie inny charakter. W Dzień Zaduszny udaliśmy się na Grób Nieznanego Żołnierza. Chociaż mamy zaledwie 4 lata, rozumiemy już, czym były rozbiory Polski i jaką rangę mają walki Polskich Legionów o niepodległość. Tym dzielnym żołnierzom chcieliśmy wyrazić naszą wdzięczność poprzez posprzątanie mogiły, zapalenie zniczy, zaśpiewanie polskiego hymnu i wspólną modlitwą, zgodnie z naszą polską tradycją Dnia Zadusznego.