Październik w Mróweczkach
GALERIA wydarzeń
W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu. Dowiedzieliśmy się, co znaczy wyrażenie zdrowe odżywianie i jak wygląda piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Uczyliśmy się określać, co jest zdrowe, a co nie. Wiemy też, jak ważny dla zdrowia jest ruch, i dlatego chętnie bierzemy udział w zabawach ruchowych. Poprzez zabawę w sklep z owocami i warzywami uczyliśmy się przeliczać w zakresie 1–3.
Zajączki dbają o zdrowie
W przedszkolu rozmawialiśmy nie tylko o zdrowym odżywianiu, ale również o tym, jak dbać o zdrowie, o wizytach u lekarza i aktywności fizycznej. Słuchaliśmy wierszy: Katar J. Brzechwy i Chory kotek S. Jachowicza. Zapoznaliśmy się również z pracą lekarza pediatry i używanymi przez niego akcesoriami (stetoskop, termometr, wziernik do ucha, szpatułka, strzykawka). Uczyliśmy się, jakich zasad trzeba przestrzegać, kiedy ma się katar (wycieranie nosa chusteczką, zasłanianie buzi w czasie kichania, mycie rąk). Rozmawialiśmy o tym, jak należy się zachowywać podczas wizyty u lekarza. Staraliśmy się przełamywać lęk przed nią poprzez zabawę tematyczną „U lekarza”, w której wcielaliśmy się w role lekarza i pacjenta.
W tym tygodniu na podstawie wierszyka o Zuzi uczyliśmy się rysować głowę. Niestety wciąż jeszcze mylą się nam np. rzęsy z brwiami. Poznaliśmy też pojęcia: duży - mały i dzięki temu pomogliśmy dwóm Michałom posegregować ich zabawki. Lepiliśmy z masy solnej, odciskaliśmy w nej nasze dłonie, śpiewaliśmy, tańczyliśmy i gimnastykowaliśmy się przy muzyce. W tym tygodniu też świętowaliśmy urodziny Lidki, która jako pierwsza z naszej grupy obchodziła swoje święto w przedszkolu.
Cały tydzień uczyliśmy się samodzielności w szatni i w toalecie oraz właściwego zachowania się przy posiłkach. Szczególnie dużo czasu poświęciliśmy na naukę prawidłowego mycia rąk. Mieliśmy też czas na zabawy muzyczno-ruchowe, grę na drewienkach, taniec i malowanie.
Pierwszy miesiąc w przedszkolu za Nami:) Czas płyną na dobrej zabawie!
Mróweczki świetnie bawią się w przedszkolu oraz na zajęciach w lesie.
Pierwsze tygodnie w grupie Tropicieli to czas na zawieranie nowych znajomości, zapoznanie z Paniami i salą.
Zdobywcy we wrześniu wesoło się bawili, przypominali zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania, spacerowali oraz poznawali literki.
26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. W związku z tym przedszkolaki, jak przystało na przyszłych poliglotów, poznawały podczas zajęć j. angielskiego odpowiednik "Hello " w innych językach: np. włoskie-Ciao , hiszpańskie-Buenos Dias, francuskie-Bon Jour czy niemieckie-Guten Tag. Kolorowaly przy okazji flagi państw europejskich. Oto wyniki ich starań. Zachęcam do słuchania w domu piosenki, która pomogła dzieciom zapamiętać nowe słowa. Link dostępny jest w zakładce j.angielski na stronie przedszkola. Pozdrawiam Małgorzata Narożna- nauczycielka j.angielskiego
W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że należymy do grupy o nazwie „Zajączki”. Nauczyliśmy się wierszyka o zajączkach baraszkujących po ogródku Gosi. Treść wiersza zilustrowaliśmy w dwojaki sposób: zabawą dramową oraz pracą plastyczną. Tydzień był pracowity, bo wybraliśmy, złożyliśmy i ozdobiliśmy nasze znaczki – rozpoznaczki. Nie umiemy jeszcze czytać a dzięki tym znaczkom potrafimy odnaleźć nasze krzesełka i szafeczki w szatni.
Dzieci z grupy Zajączki tęsknią za przedszkolem.... caly czas utrzymują kontakt z nami. Wysyłają zdjęcia, co robią w domu. Sumiennie wykonują przekazane im propozycje zadań. To prawdziwe zuchy!!!
Dzieci z grupy Zajączków są bardzo pracowite. W tym trudnym czasie chętnie pracują w domach z Rodzicami. Tęsknią za przedszkolem, za zabawami z rówieśnikami i za swoimi paniami. wykonują wszystkie propozycje im przedstawione. Brawo Zajączki!!!
Dzień otwarty w Sportowej Szkole Podstawowej im. Ferdynanta Mareckiego w Supraślu był doskonałą okazją, by poznać środowisko, które już od września stanie się naszą rzeczywistością. Uczniowie wraz z nauczycielami przyjęli nas iście po królewsku. Program artystyczny obejmował występ zespołu p. Janusza Fidziukiewicza, występ grupy teatralnej p. Grażyny Wróblewskiej, występ zespołu tanecznego p. Elżbiety Trochimowicz. My również mieliśmy okazję zaprezentować nasze taneczne umiejętności zdobyte od p. Eli. Pani Ewa Mieleniewska i p. Renata Kryńska z uczniami przygotowali nam zajęcia w szkolnej bibliotece, p. Joanna Muśko zajęcia komputerowe w salce komputerowej, natomiast p. Urszula Gryszko oprowadziła nas po całej szkole i przekazała nam podstawowe informacje, które każdy uczeń powinien posiadać. Pięknie dziękujemy i mówimy: do zobaczenia we wrześniu!
Wiemy, jak wyglądają wilki, jelenie, łosie i dziki; czym się odżywiają. Potrafimy nawet odróżnić ich odgłosy. Rozpoznajemy także ich ślady, chociaż z braku śniegu tropiliśmy tylko ich ilustracje.
Materiał przyrodniczy, który sami nazbieraliśmy w lesie, posłużył nam m. in. do szeregu zabaw sensorycznych, gdzie zaangażowane były nasze wszystkie zmysły oprócz smaku.
Zdobywamy wiedzę i umiejętności służące ochronie środowiska przyrodniczego. Wiemy, jak segregować śmieci i jakie płyną z tego korzyści dla środowska.Poznaliśmy nowe słowo – upcyckling i zobaczyliśmy na filmie różne sposoby powtórnego wykorzystania plastikowych butelkek. My również postanowiliśmy dać „drugie życie” plastikowym pojemniczkom i zrobiliśmy z nich instrumenty (grzechotki). Wiemy również, jak wielkim zgrożeniem dla zwierząt jest zanieczyszczenie wód. Przeprowadziliśmy doświadczenie na ptasich piórkach i sami przekonaliśmy się, że piórko zabrudzone olejem zmienia swoje właściwości.