Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Supraślu


GALERIA wydarzeń

Witamy w dziale galeria

Maj w Tropicielach

W maju w grupie Tropicieli gościliśmy mamę Mateusza, panią Kasię, w ramach akcji Czytający Rodzic, zasłuchani w historie o leśnych zwierzątkach. Uczestniczyliśmy w Warsztatach Pszczelarskich, gdzie z bliska mogliśmy się przyjrzeć mieszkańcom ula i robiliśmy świeczki.

Rysowaliśmy portrety swoich rodziców i prezentowaliśmy albumy swoich rodzin.

Założyliśmy swój grupowy ogródek, w których będziemy hodować zioła do naszych przedszkolnych posiłków. Obchodziliśmy też Dzień Patrona naszej placówki - świętego Jana Pawła II, Dzień Ukraiński, a także Dzień Strażaka.

Oprócz tego Mateusz i Andrzej z naszej grupy wzięli udział w konkursie piosenki Odpowie ci wiatr. w hołdzie JPII w SP nr 12 w Białymstoku, zdobywając Wyróżnienie w kategorii duety, co sprawiło nam wielką radość.

Maj w Zdobywcach

W maju ze Zdobywcami rozmawialiśmy o emocjach i uczuciach. Dzieci próbowały identyfikować i nazywać uczucia i emocje towarzyszące im podczas różnych aktywności oraz odczytywać emocje swoich kolegów i koleżanek. Poznaliśmy różne gatunki muzyczne. Malowaliśmy farbami podczas słuchania muzyki. Założyliśmy swój pierwszy ogródek. W ogródku zasadzone zostały ogórki, pomidory, dynia, cukinia i truskawki. 

Obchodziliśmy Dzień Ukraiński, który zorganizowaliśmy z myślą o przedszkolakach pochodzących z Ukrainy.

W ramach zajęć kulturoznawczych dzieci dzięki mamie Mykhaila poznały położenie Ukrainy na mapie oraz symbole tego państwa, takie jak: flaga, godło, hymn. 

Wyjechaliśmy na wycieczkę autokarową . Oglądaliśmy tańcobajke pt. Kopciuszek 10 lat później i bawiliśmy się w sali zabaw Krokospoko.

Uczestniczyliśmy w warsztatach pszczelarskich.

Już po raz 12 obchodzimy rocznicę nadania imienia Jana Pawła II naszej placówce.

Rozpoczęliśmy obchody wyjątkowego święta Dnia Dziecka  zabawą taneczno - integracyjną prowadzoną przez Szkołę Tańca Wingee-Paaro Rozwiń Skrzydla.

Maj w Zajączkach

W maju w Zajączkach zostały zrealizowane takie tematy jak: Wrażenia i uczucia, Zwierzęta duże i małe, Święto mamy i taty oraz Kubusiowi przyjaciele natury.

Obchodziliśmy również Dzień Patrona naszego przedszkola - Jana Pawła II oraz Dzień Ukraiński. Wykonaliśmy prace plastyczne takie jakie motyl emocji oraz wianek ukraiński. Świętowaliśmy również Dzień Strażaka oraz 4 urodziny Emmy. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w warsztatach pszczelarskich. 

Kwiecień w Pszczółkach

W kwietniu Pszczółki poznały zwierzęta wiejskie, ich nazwy, odgłosy, miejsce zamieszkania i korzyści, jakie płyną z ich hodowania. 

Uczyliśmy się także w teorii i praktyce, jak dbać o naszą planetę oraz które działania człowieka są szkodliwe a które korzystne dla środowiska. Wiemy jak i dlaczego segregujemy śmieci, jak oszczędzać prąd i wodę, bo każdy z nas zdobył medal Przyjaciela Przyrody.

Kwiecień w Tropicielach

Miesiąc Kwiecień grupa "Tropiciele" rozpoczęła od wycieczki do Strefy Wysokich Lotów oraz warsztatów w EpiCentrum Nauki w Białymstoku. Świętowaliśmy 6 urodziny Zuzi i 8 urodziny Andrzeja śpiewając jubilatom głośne Sto lat. 

Dzieci wykazały się pomysłowością i kreatywnością biorąc udział w Gminnych konkursach plastycznych: I miejsce Lilianki w konkursie Widok z mojego okna, IV miejsce Franka i wyróżnienie Oliwiera. A także I miejsce Szymona w konkursie Ptasie Radio oraz nagroda Hani w konkursie piosenki angielskiej I can sing. 

Był też czas na poznanie pracy rolnika i naukę dojenia krowy.

W ramach akcji czytający rodzic gościliśmy panią Emilię mamę Lilianki. Sprzątaliśmy ulice miasteczka podczas Światowego Dnia Ziemi, braliśmy udział w Niebieskich Igrzyskach oraz tańczyliśmy z seniorkami w ramach Spotkania Międzypokoleniowego. 

Kwiecień w Odkrywcach

W kwietniu Odkrywcy doskonalili swoje umiejętności matematyczne w trakcie zajęć outdoorowych w lesie. 

Obchodzili Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu, w trakcie którego starali się zrozumieć zachowanie osób dotkniętych spektrum autyzmu. 

Uczestniczyli także w rozdaniu nagród miejskiego konkursu plastycznego Podlasie oczami młodych, gdzie mogli zobaczyć wszystkie prace uczestników konkursu. 

Byli także widzami jednego z dni IV Wojewódzkiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Teatralnej PIKtoGRAmy. Forum Teatrów - teatry dziecięce. 

Dodatkowo zrealizowali program Przyjaciele Zippiego, w którym zgłębiali tematykę przyjaźni oraz rozwiązywania konfliktów.  

Kwiecień w Zdobywcach

W kwietniu Zdobywcy zajmowali się ważnym tematem - ochroną środowiska. Przypomnieli sobie zasady segregowania śmieci , lecz także zgłębiały trudniejsze zagadnienia - dowiedziały się,  jak długo mogą się rozkładać różne odpady oraz czym jest i jak powstaje smog. 

Przedszkolaki zastanawiały się,  jak same mogą dbać  o środowisko.  Dzieci wykonały interesujące prace plastyczne , które  można  podziwiać na naszej wystawie. 

Licznie wzięły udział w konkursie na najciekawszą zabawkę  skonstruowaną z odpadów -Ekostwory - drugie życie odpadów .

Obejrzeliśmy przedstawienie teatralne pt. Eko-ciocia. Wyjechaliśmy na wycieczkę autokarową na przedstawienie do Białostockiego Teatru Lalek pt. Baśń o rycerzu bez Konia oraz zabawy w Centrum Zabaw dla Dzieci Fantazja.

Kwiecień w Zajączkach

Kwiecień u Zajączków był bardzo aktywny. Udaliśmy się do Białostockiego Teatru Lalek na przedstawienie pt. Baśń o Rycerzu bez Konia oraz do Centrum Zabaw Fantazja. 

Braliśmy aktywny udział w nauce segregacji śmieci oraz sami posprzątaliśmy okolicę naszego przedszkola. 

Uczyliśmy się również gry na wielu instrumentach i wykonaliśmy wiosenne prace plastyczne. 

WIELKANOCNE WARSZTATY

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, który jest wyczekiwany zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. 

Właśnie z tej okazji zorganizowaliśmy we wtorek, 19 marca 2024r., Wielkanocne Warsztaty z udziałem dzieci oraz Rodziców. Wszyscy zebrani z wielkim zaangażowaniem, zapałem i  twórczą weną tworzyli ozdoby wielkanocne. 

Powstały przepiękne cuda - wianki z papieru, styropianowe pisanki, drewniane jajka sensoryczne, wesołe kurczaki z papierowych talerzyków czy kurki z jednorazowych rękawiczek, które okazały się dodatkowo fantastyczną zabawką do ćwiczeń oddechowych. 

Jednym słowem ?praktycznie i pożytecznie? spędziliśmy wtorkowe popołudnie. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele uśmiechu i radości. 

Serdecznie Dziękujemy wszystkim Rodzicom za przybycie. 

Pierwszy DZIEŃ WIOSNY

?Marzanno, Marzanno Ty wiosenna panno!?

W poniedziałek 21 marca wszystkie Dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny.

Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od zabaw związanych z tematyką. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju Marzanny ? wiosennej panny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Przedszkolaki radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie z kwiatami oraz z instrumentami, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy nad rzeką. 

W barwnym pochodzie wróciliśmy do przedszkola po drodze rozdając przechodniom lub zostawiając w skrzynkach na listy własnoręcznie przygotowane wiosenne kwiaty. W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku. Dzieci w tym dniu poznały tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny.

Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

 

Światowy Dzień Ziemi i konkurs EKOSTWORY

19 maja w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by dowiedzieć się, jak ważna dla nas i naszej planety jest troska o środowisko poprzez nie śmiecenie. Wszyscy zgodnie przyjęliśmy hasło: NIE! DLA ŚMIECI MÓWIĄ DZIECI. Wiemy, że odpady należy segregować, by ponownie zostały wykorzystane np. do wykonania Ekostworów ? zabawek dla dzieci. 

Wszystkie Ekostwory zgłoszone do rodzinnego konkursu plastyczno-konstrukcyjnego zostały nagrodzone, bo pomysłowość rodziców i dzieci wciąż nas zachwyca.

Nasza troska o Ziemię to nie puste hasło, to przede wszystkim działanie na rzecz środowiska przyrodniczego. 

Każda grupa otrzymała zadanie posprzątania wyznaczonego terenu w Supraślu i pobliskim lesie oraz zadanie wykonania plakatu promującego troskę o czystość naszej planety i nasze hasło przewodnie: NIE! DLA ŚMIECI MÓWIĄ DZIECI. Za wykonane zadania każde dziecko otrzymało medal Przyjaciela Przyrody i oczywiście ?uśmiech czystej natury?.

NIEBIESKIE IGRZYSKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

Niebieskie Igrzyska są formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 02 kwietnia. Twórczynią i pomysłodawczynią Niebieskich Igrzysk jest Anna Budzińska dyrektor Fundacji Instytut  Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. 

Niebieskie Igrzyska to ogólnopolskie integracyjne zawody sportowe przedszkoli i szkół  podstawowych organizowane przez chętne placówki. A my jesteśmy jedną z nich i właśnie 22 kwietnia 2024 r. odbyły się w naszym przedszkolu takie Igrzyska.

Igrzyska rozpoczęliśmy wspólną rozgrzewką słuchając i śpiewając wpadający w ucho "Hymn Igrzysk".

Następnie grupy młodsze miały do pokonania ?nie-łatwy? Tor Przeszkód, a grupy starsze trzy konkurencje, które zespołowo pokonywały na czas. 

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i cieszymy się że są w naszym przedszkolu Przyjaciele Niebieskich Igrzysk

 

EUROPEJSKI DZIEŃ SOLIDARNOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ

W dniu 29 kwietnia dzieci z dwóch grup - Tropicieli i Odkrywców udały się na spotkanie do supraskiego Klubu Seniora. Chciały zrobić niespodziankę Paniom z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej oraz Międzynarodowego Dnia Tańca. 

Z tej okazji dzieci wykonały krótki występ tańca nowoczesnego, a następnie zaprosiły wszystkie Panie do wspólnej zabawy przy piosenkach i tańcach z ich młodzieńczych lat. Spotkanie wywołujące radość i uśmiech na twarzach wszystkich uczestników odbyło się w parku przy Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, bo słoneczko również nam sprzyjało.

Na koniec dzieci wręczyły Seniorkom słodki upominek. To nasze nie-pierwsze i zapewne nie-ostatnie spotkanie, z czego ogromnie się cieszymy. 

MARZEC W ODKRYWCACH

Marzec w grupie Odkrywców przebiegł pod znakiem "wiosny". W ramach zajęć leśnych dzieci szukały jej oznak, ozdabiały pisanki materiałem przyrodniczym. 

W sali również zrobiło się wiosennie, ponieważ dzieci udały się do sklepu po zakup roślin, które następnie zasiały w sali. W ten sposób powstał wspaniały zielony ogródek na przedszkolnym parapecie. 

Dzieci utrwalały wiadomości dotyczące wiosennej pogody. Udały się też do Biblioteki Publicznej w Supraślu, aby złożyć życzenia Paniom z zaprzyjaźnionego Klubu Seniora z okazji Dnia Kobiet. 

Kontynuowały także cykl zajęć Przyjaciele Zippiego. 

MARZEC W MRÓWECZKACH

W marcu w grupie "Mróweczki " dużo się działo. Rozmawialiśmy o hodowli zwierząt na wsi. Co znaczy przysłowie "W marcu jak w garncu", a także dowiedzieliśmy się jak powstaje deszcz. 

Dla nadchodzącej wiosny zrobiliśmy Pokaz Mody. Rozmawialiśmy o ptakach, które przylatują do nas z ciepłych krajów. Posadziliśmy szczypiorek, zasialiśmy kwiaty i rzeżuchę. 

Poznaliśmy Wielkanocne tradycje, rozmawialiśmy o poście, świecące, dzieleniu się jajkiem i o lanym poniedziałku. Popołudnia spędzaliśmy kodując, na zabawach matematycznych, a także rozmawialiśmy o emocjach z panią Małgosią ? naszą panią psycholog.

Swoje 5 urodziny w marcu obchodziła Julia i Jagódka. 

MARZEC W ZAJĄCZKACH

Zajączki w marcu obserwowały przyrodę i zmiany w niej zachodzące.  Dowiedziały się jak "wędruje" kropelka zanim powstanie deszcz, jak ubrać się stosownie do pogody oraz jakie kwiaty zwiastują wiosnę. W ramach porządków w ogrodzie dzieci posadziły cebulę i posiały kwiaty. Wiosnę Zajączki powitały spotkaniem z Marzanną, spacerowały ulicami miasta wręczając przechodniom kwiaty lub wkładały je do skrzynek pocztowych mieszkańców miasta Supraśl. 

Czas przed Wielkanocą upłynął nam na przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych: dekorowaniu sali, rozmowach o tradycjach świątecznych,  robieniu stroików Wielkanocnych.  

Marzec w grupie Zajączki był miesiącem pełnym zabaw i wielu innych aktywności.

MARZEC W ZDOBYWCACH

Pierwszy tydzień marca Zdobywcy poświęcili folklorowi. Dzieci poznały przysłowia ludowe związane z marcem i wiosną. W temacie folkloru nie mogło zabraknąć strojów ludowych z różnych stron Polski, pięknych pieśni, tańca ludowego oraz sztuki ludowej. Nie zabrakło także ćwiczeń doskonalących umiejętności matematyczne, zabaw ze śpiewem i prac plastycznych.

W następnym tygodniu rozmawialiśmy na temat zwierząt mieszkających na wsi. Przedszkolaki potrafiły już rozpoznać niemal wszystkie zwierzęta hodowlane, nie miały też problemu z identyfikacją i podawaniem nazw ich młodych. Przez kolejne dni zgłębialiśmy wiedzę na temat świń, krów, owiec, baranów i kur. Poznaliśmy rośliny i narzędzia ogrodnicze. Szukaliśmy zwiastunów wiosny w najbliższym otoczeniu. Zdobywaliśmy wiedzę na temat warzyw cebulowych. Sadziliśmy cebulę, fasolę i inne roślinki. 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa oraz przywitaliśmy wiosnę. Dzieci świetnie poradziły sobie z rozpoznawaniem i podaniem odgłosów wiosny. Zajmowaliśmy się także wiosennymi zwierzętami - motylem i żabą. Poznaliśmy ich cykle życia. Pełen wrażeń był ostatni tydzień marca - świąteczny. Dzieci czekały już na Wielkanoc. Poznały zwyczaje i tradycje Wielkanocne.

MARZEC W TROPICIELACH

Miesiąc marzec TROPICIELE rozpoczęli od wysiewania nowalijek. Sadziliśmy szczypiorek, rzeżuchę i fasolkę, zrobiliśmy pastę jajeczną. Przygotowywaliśmy się do Wielkanocy, poznając symbole i  tradycje świąteczne - układając karty trójdzielne. Nauczyliśmy się nakrywać do stołu oraz poznaliśmy cykl życia kury.

Wykazaliśmy się również empatią wobec dzieci chorujących na dystrofię mięśniową (podopiecznych Stowarzyszenia ProSalute i pacjentów Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB), biorąc udział w akcji "List od Przyjaciela", a także zakładając kolorowe skarpetki na Dzień Osób z Zespołem Downa.

Podczas codziennej pracy znaleźliśmy także czas, by ćwiczyć koordynację ruchową, wykorzystując przy tym lekcje ciszy zgodnie z pedagogiką M. Montessori.