Przedszkolna KUCHNIA
Własna kuchnia
Nasze Przedszkole posiada własną kuchnie, w której dbamy o to, aby przygotowywane posiłki dostarczały dzieciom wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energetycznych.
Posiłki planujemy tak, aby zawierały produkty z różnych grup żywnościowych i sporządzane z nich potrawy były jak najmniej przetworzone.
Produkty żywnościowe dostarczane do naszej kuchni są zawsze świeże, ze znanych źródeł i od sprawdzonych dostawców.
Do naszego przedszkola uczęszczają dzieci wymagające stosowania różnych diet.
Posiłki przygotowywane są przez p. kucharki oraz intendenta żywieniowego, uwzględniają zalecenia lekarskie w tym zakresie.
Przygotowujemy diety: bezmleczne, hipoalergiczne, dietę wykluczającą.
Przedszkole nie zapewnia diety bezglutenowej, wysokospecjalistycznej.
Dzień zaczynamy od śniadania, a wiec pyszne kanapki z porcją warzyw do tego herbatka, kakao lub kawa zbożowa.
II śniadanie to kasze: jaglana, manna, kisiel, budyń, jogurt lub koktajl - wszystkie własnej produkcji, bułeczki drożdżowe, ciasto marchewkowe, piernikowe - własnego wypieku – zawsze z dodatkiem owoców lub warzyw.
Serwujemy obiad dwudaniowy: zupy sporządzane są na wywarach warzywnych, drugie danie z warzywami podanymi w postaci surówek i warzyw gotowanych, także przyrządzanymi przez nasze panie kucharki, kompot z owoców.
Wędliny i mięso przeznaczone do spożycia przez dzieci staramy się kupować wysokiej jakości, zawsze świeże i poparte Handlowym Dokumentem Identyfikacyjnym dla tychże produktów.
Nie używamy żywności przetworzonej: konserw mięsnych, mielonek, gotowych posiłków mięsnych i rybnych.
Każdego dnia jemy owoce i warzywa jako dodatki do śniadań, II śniadań i obiadów – nasze polskie sezonowe i te z ciepłych krajów w zależności od pory roku.
Nie używamy wzmacniaczy smaku i zapachu: typu kostki rosołowe, Vegeta, Jarzynka.
W celu podniesienia walorów smakowych potraw i również ograniczając do minimum spożycie soli, stosujemy naturalne przyprawy, takie jak: majeranek, czosnek, bazylia, cząber, tymianek, papryka i tym podobne zioła.
Nasze dzieci mają stały dostęp do wody niegazowanej.
Herbatę dosładzamy niewielką ilością miodu naturalnego lub cukrem.
Posiadanie własnej, doskonale wyposażonej kuchni w przedszkolu to bardzo ważna rzecz w prawidłowym i zdrowym żywieniu dzieci przedszkolnych. To również świetny element edukacyjny.
LISTA ALERGENÓW - OTWÓRZ LINK - https://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolesuprasl/alergeny.pdf