Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Supraślu

Luty w Tropicielach

3 tygodnie temu

W krainie baśni i bajek - to temat, który moglibyśmy zgłębiać przez cały rok szkolny. Przegląd najbardziej znanych bajek i baśni zrobiliśmy przy okazji zajęć matematycznych, na których otrzymaliśmy zadanie stworzenia gry planszowej. Najpierw rozpoznawaliśmy bohaterów bajek i przyporządkowywaliśmy ich do właściwych tytułów bajek. Pokrótce opowiadaliśmy treść bajek a następnie wymyślaliśmy reguły gry. Radości było co niemiara i nikt z nas nie wiedział, że przy okazji ćwiczyliśmy dekodowanie.
Więcej czasu poświęciliśmy dwóm bajkom. Na podstawie "Czerwonego Kapturka" uczyliśmy się układania i opowiadania historyjki obrazkowej. Z historyjki powstała książeczka, którą każdy z nas zabrał do domu, by ćwiczyć umiejętność mówienia/opowiadania.
"Kopciuszek" natomiast był inspiracją do rozwijania sprawności manualnych i zdolności artystycznych. Wbrew pozorom trudno jest w formie plastycznej (i to za pomocą filcu i plasteliny) przedstawić scenę zbiegającego po schodach Kopciuszka.
Poznaliśmy też literę B, b na podstawie wyrazu "buty". Ale to nie były zwykłe buty. One tańczyły w rytm muzyki Letkiss  Roberto Delgado i inspirowały inne buty do tańca.
W krainie baśni i bajek podjęliśmy się jeszcze jednego zadania. Bajka Wyprawa do Królestwa Smaków i  tajemnica znikających kolorów zainspirowała nas do podjęcia wyzwania - a mianowicie dziesięciokrotnego spróbowania potraw, które bardzo nam nie smakują w przedszkolnym menu.
Kto przejdzie przez taką próbę otrzyma medal odważnego próbownika. Sprytnie, co nie?
W lutym przenieśliśmy się także do epoki kamienia łupanego. Porównywaliśmy warunki życia człowieka prehistorycznego i współczesnego. Już rozumiemy, dlaczego ta epoka nazywa się epoką kamienia łupanego. Wprawdzie nie próbowaliśmy tworzyć narzędzi z kamienia, ale spróbowaliśmy naszych sił w malarstwie jaskiniowym. Nasze rysunki naskalne można podziwiać w przedszkolnej galerii. Wspólnie stwierdziliśmy, że wolimy mieszkać w wygodnych domach zamiast wczołgiwać się (jak na załączonych zdjęciach) do jaskiń w poszukiwaniu schronienia.
W dawne czasy mogliśmy się przenieść oczywiście dzięki pracy archeologów. Poznaliśmy warsztat pracy tych naukowców i zakres ich naukowych zainteresowań. Dowiedzieliśmy się, że za pomocą techniki komputerowej można ustalić wygląd człowieka na podstawie jego czaszki. Następnie na własnej skórze przekonaliśmy się, jak ciężka jest praca na wykopaliskach. Młotki, dłuta i pędzelki poszły w ruch. Dzięki zdobytej wiedzy nie pomyślimy już archeologa z paleontologiem.
17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Wspólnie narysowaliśmy kota, łącząc ze sobą odpowiednio ponumerowane kropki. Na podstawie filmu edukacyjnego dowiedzieliśmy się o kocich rasach i cechach charakterystycznych tych zwierząt. Następnie każdy z nas wybrał sobie najładniejszego kota i próbował odwzorować jego wygląd, tworząc dla siebie maskę.  Dzięki maskom zamieniliśmy się w milusińskie drapieżniki i pokazywaliśmy pazurki, ilustrując  piosenkę My jesteśmy kotki dwa.

Dodaj komentarz