Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Supraślu


GALERIA wydarzeń

Witamy w dziale galeria

Grudzień w Mróweczkach

W grudniu rozmawialiśmy o różnych zawodach jakie wykonują ludzie. Wspólnie zbudowaliśmy miasto z różnych klocków. Przypomnieliśmy sobie jak wygląda Mikołaj i jego pomocnicy. Nawet napisaliśmy list do Świętego Mikołaja i wysłaliśmy go do Laponii.

06.12.2023r mieliśmy w naszym przedszkolu Bal Mikołajkowy, na który przyjechał prawdziwy Mikołaj! Rozdał nam prezenty i pyyyyszne pierniki. 

Występ Jasełkowy dla Rodziców wprowadził nas w magiczny okres Świąt Bożego Narodzenia. Rozmawialiśmy o zwyczajach bożonarodzeniowych, a podczas eksperymentu dowiedzieliśmy się, jak można zatrzymać zapach świąt.

 

Listopad w Tropicielach

Miesiąc listopad minął Tropicielom pod znakiem książki i czytelnictwa. Pierwszy raz w tym roku szkolnym byliśmy w Bibliotece Publicznej - wypożyczaliśmy książki, słuchaliśmy opowieści pani Hani, a także uczestniczyliśmy w spotkaniu z autorką książek dla dzieci P. Katarzyną Janowicz - Timofiejew, a w ramach akcji "Czytający rodzic" gościliśmy mamę Paulinki - P. Małgorzatę, która zapoznała dzieci z wartościami literatury klasycznej baśni J.Ch. Andersena "Królowa Śniegu". Obchodziliśmy po Montessoriańsku  szóste urodziny naszej Hani. Rozpoczęliśmy już także przygotowania do Kiermaszu Bożonarodzeniowego  wykonując wraz z mamą Szymona - Panią Olą papierowe lampiony, które przekażemy na szczytny cel. Udaliśmy się na wycieczkę do Lecznicy Zwierząt i uczyliśmy się jak dbać o zwierzęta. To był pracowity, lecz bardzo miło spędzony czas.

Listopad w Mróweczkach

W listopadzie grupa "Mróweczki " wzięła udział w akcji #szkolapamieta zapalając znicze na grobie Nieznanego Żołnierza. Poznaliśmy różne zjawiska przyrodnicze i pogodowe, bawiliśmy się w chmury, kałużę, krople, parę wodną. Uczyliśmy się obserwować pogodę oraz zapisywać ją za pomocą symboli. W miesiącu listopad swoje 4 urodziny obchodziła Lilianka. Odwiedziliśmy Lecznicę dla Zwierząt w nawiązaniu do tematu ?Jak dbać o zwierzęta domowe?, a nas odwiedził w przedszkolu Bili, pies który kocha dzieci. Rozmawialiśmy o przygotowaniach zwierząt do zimy i sposobach, by pomóc im ją przetrwać, jakie pożywienie jest odpowiednie dla ptaków i w jaki sposób je zimą dokarmiać. Obchodziliśmy także" Dzień Pluszowego Misia".

Listopad w Odkrywcach

W listopadzie Odkrywcy wybrali się na outdoorowe zajęcia leśne, których tematem była m.in. pomoc ptaszkom, którym w tym roku szybciej niż w latach poprzednich w znajdowaniu pożywienia przeszkadza leżący śnieg. Braliśmy udział w spotkaniu autorskim autorki książek dla dzieci - p. Katarzyny Janowicz - Timofiejew, na którym mogliśmy także kupić książkę z autografem autorki. Zorganizowaliśmy kiermasz książki, na którym każdy z grupy miał szansę zapraszać inne dzieci do kupna książek. W tym miesiącu odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Bajki dawniej i dziś". Dzieciom z grupy Odkrywcy przypadły 3 nagrody. Gratulujemy! W listopadzie gościliśmy także zwierzątka domowe naszych dzieci - papugę, 2 chomiki, psa i kota. 

Listopad w Zdobywcach

Listopad to miesiąc smutny i zimny. To miesiąc wspomnień, pamięci o ludziach, którzy odeszli. Dzieci stworzyły mapę myśli wokół tematu - rodzina. Opowiadały o swoich rodzinach, dzieliły się doświadczeniami.  Jesienna pogoda była tematem naszych prac plastycznych. Poszerzyły wiedzę na temat chmur, ich rodzajów i procesu powstawania. Sprawdzały co pływa,  a co tonie. Bawiły się wodą. Dowiedziały się skąd się bierze deszcz. Dzieci były obserwatorami codziennej pogody i stworzyły kalendarz za pomocą  symboli. Zajmowaliśmy się też tematem zwierząt  domowych.  Dzieci  miały okazję pochwalenia się wiedzą i doświadczeniami związanymi z domowymi pupilami. Dzieci brały  udział w zabawach  pozwalających im zapamiętać cechy zwierząt należących do różnych gatunków.  Poznały też zwierzęta leśne.  Dowiedziały się w jaki sposób różne zwierzaki przygotowują się do zimy. 

Listopad w Zajączkach

Miesiąc Listopad u Zajączków rozpoczął się bardzo aktywnie. Codzienne wycieczki do pobliskiego lasu wzbudzały ciekawość u dzieci. Zbudowaliśmy też gawrę dla niedźwiedzia. Zapaliliśmy również znicz na grobie Żołnierzy Niezłomnych z okazji święta Wszystkich Świętych. Wykonaliśmy również jesienne prace plastyczne, a 24 listopada Zajączki bawiły się na imprezie z okazji Dnia Pluszowego Misia.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W dniu 13 X 2023r. odbyła się uroczystość obchodów z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

W tym wyjątkowym dniu dzieci 6-letnie z grupy Odkrywców przygotowały zaproszonym gościom i pracownikom przedszkola niezwykłą uroczystość. 

Akademię uświetnił swoją obecnością Burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski, przedstawiciele Klubu Seniora w Supraślu, nasze Panie Emerytki, a także przedstawiciele Rady Rodziców. 

Starszaki podziękowały swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie, za ich codzienną opiekę. 

Zaprezentowały się pięknie. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek oraz tańca z szarfami. 

Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek ufundowany przez Radę Rodziców. 

Po występach artystycznych dzieci, głos zabrała Pani Dyrektor Beata Grochowska - Surowiec, która przekazała pracownikom przedszkola najlepsze życzenia, a także wręczyła nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi Nagrody za wyróżniającą pracę. 

A popołudniu odbyła się, w Domu Ludowym, Gala z okazji DEN-u przygotowana przez Urząd Gminy w Supraślu dla wszystkich pracowników oświaty z całego terenu Gminy Supraśl. Goście wysłuchali koncertu w wykonaniu orkiestry dziecięcej prowadzonej pod batutą Pana Janusza Fidziukiewicza. 

Pan Burmistrz wręczył NAGRODY BURMISTRZA szczególnie zasłużonym nauczycielom. Nasza Pani Małgorzata Szypluk oraz Pani Karolina Wilgocka zostały nagrodzone w tym roku. Serdecznie GRATULUJEMY!!!

Cały Dzień Edukacji Narodowej upłynął wszystkim w miłej i podniosłej atmosferze.

Październik w Mróweczkach

W październiku Mróweczki obserwowały jesień, która pojawiła się w parku i w lesie oraz szukały odpowiedzi na pytania: Jakie zmiany przyniosła?, Co dzieje się z drzewami i dlaczego liście zmieniają kolory? Nawet zaśpiewały piosenkę będąc w parku specjalnie dla Pani Jesieni.

Uczyły się jak rozpoznawać grzyby w lesie, a na zajęciach ruchowych "były" na grzybobraniu.

Jesień to również pracowity czas dla zwierząt, które muszą uzupełnić zapasy na zimę. Z filmu edukacyjnego dla dzieci dowiedziały się jakie  zwierzęta zapadają w sen zimowy.

Wykonały również kilka prac plastycznych przy użyciu liścia kapusty pekińskiej, farb i obserwacji przyrodniczej. Tworzyły też jesienne barwy mieszając kolory. Próbowały przygotować zimowe przetwory ? owocowe dżemy czy kompot. Zrobiły również sałatkę owocową.

Przedszkolaki odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Supraślu, w której Pani Ewa przeczytała dzieciom bajkę pt. ?Czerwona piłka?.

Mróweczki rozmawiały również o pomysłach na aktywność podczas jesiennych wieczorów, zabawach i o miejscach, do których można się wybrać, kiedy pada deszcz. 

Rozmawiały o tym jak trzeba zachować się w Teatrze, gdyż wybrały się do prawdziwego Teatru ? Teatru Wierszalin. Dzięki pani Magdzie zwiedziły scenę, zaplecze oraz garderobę teatru, a pan Grzegorz pokazał nam magię teatralnych świateł. W sali przedszkolnej bawiły się już samodzielnie w teatr wykorzystując różne pacynki. 

Październik w Pszczółkach

Październik u Pszczółek minął pod znakiem jesieni. Bacznie przyglądaliśmy się, jak wygląda przyroda jesienią. Zbieraliśmy jesienne skarby, które wykorzystaliśmy do zabaw matematycznych, plastycznych i muzycznych. Uczyliśmy się rozpoznawać liście, nazywać kolory, które obserwowaliśmy w naturze i podczas eksperymentów plastycznych. Ćwiczyliśmy także nazywanie i wielozmysłowe rozróżnianie owoców i warzyw. Przyrządzając przepyszną sałatkę owocową, nabywaliśmy umiejętności kulinarnych i umiejętności współdziałania.

Październik w Zajączkach

Październik u Zajączków rozpoczął się od urodzin jednego z przedszkolaków, Kazia. Kazimierz obchodził 3 urodziny. Dzieci zrobiły kompot poprzez wykonywanie stempelków jabłkami na kartce papieru. 

Przedszkolaki ćwiczyły motorykę mała poprzez malowanie liści pastelami. Zdobiliśmy również jesienne liście plasteliną. Tworzyliśmy też drzewa malując formę ze styropianu farbą i odbijając ją na kartce papieru oraz bawiliśmy się masą sensoryczną mydlaną. 

Październik w Tropicielach

W październiku grupa Tropiciele wspólnie poszukiwała odpowiedzi na pytanie: Dlaczego drzewa gubią liście? Bawiliśmy się darami jesieni w lesie, mówiliśmy o zdrowym jedzeniu, ćwiczyliśmy motorykę małą wykonując różne prace plastyczne przy pomocy także warzyw. Pojechaliśmy na wycieczkę do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl o tolerancji pt. "Lenka" i wspólne zabawy do "Fabryki Misia". Zaczęliśmy też robić "Łańcuch Dobra" do VI edycji Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej dla dzieci z dystrofią mięśniową. Wzięliśmy także udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta odwiedzając miejsca pamięci bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność.

Październik w Odkrywcach

W październiku dzieci z grupy Odkrywcy miały za sobą pierwszy poważny występ w tym roku szkolnym. Odbył się z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Miały okazję zatańczyć, zaśpiewać oraz złożyć życzenia wszystkim pracownikom przedszkola. Nasza grupa bierze także udział w Projekcie Czytelniczym, do którego włączają się rodzice czytając dzieciom książki. Odkrywcy wzięły też udział w akcji #BohaterOn. W związku z tym w ramach "Lekcji bohaterstwa" wysłuchały opowiadania E. Piotrowskiej "Jak zostałem bohaterem" oraz projektowały znaczek pocztowy Supraśla. Dzieci także korzystały z darów jesieni zarówno do zabawy swobodnej jak i podczas zajęć. 

Zdobywcy w październiku

Październik to miesiąc jesienny w naszej grupie. Zajmowaliśmy się warzywami i owocami, zarówno typowo jesiennymi, jak też dojrzewającymi podczas innych pór roku. Dzieci wiedzą,  że  zjadanie warzyw i owoców bardzo  wpływa na nasze zdrowie. Omawialiśmy też Piramidę  Zdrowego Żywienia. Wiemy, że  aktywność  fizyczna ma też wielki wpływ na nasze zdrowie. Rozmawiając  na tematy związane ze zdrowiem poruszaliśmy problem dostosowania ubioru do pogody. Odpowiednio ubrani wychodziliśmy do parku i lasu. Dzieci szukały  różnych  darów jesieni, które skrupulatnie zbierały.  Zgromadzone liście, kasztany, żołędzie stały  się  okazją do działań  manipulacyjnych, klasyfikacji, segregacji wg kształtu, koloru i układania rytmów. Dzieci  pogłębiały wiedzę przyrodniczą na zajęciach outdoorowych, dowiedziały się dlaczego liście zmieniają kolor i opadają  z drzew. Rozmawialiśmy też o drzewach iglastych. Dzieci dowiedziały się po co drzewom są szyszki. Wykonaliśmy też  dużo prac plastycznych, kiedy zgłębialiśmy z dziećmi temat sztuki. Stworzyliśmy mapę  myśl i dużo zajęć wokół pojęcia ARTYSTA. Dzieci poznały zawody artystyczne. Poznawaliśmy  też nowe techniki plastyczne, pogłębialiśmy wiedzę na temat świata muzyki. Omawialiśmy temat związany z  teatrem, kinem i fotografią. Październik to bogaty miesiąc na zmiany w przyrodzie i atrakcyjny na zajęcia dla dzieci  w przedszkolu. 

#SzkołaDoHymnu
Co to jest Polska?

"Co to jest POLSKA? - spytał Jaś w przedszkolu.

POLSKA

- to wieś i las, i zboże w polu, i szosa, którą pędzi do miasta autobus,

- i samolot, co leci wysoko, na tobą.

POLSKA

- to miasto, strumień i rzeka, i komin fabryczny, co dymi z daleka, a nawet obłoki, gdy nad nami mkną.

POLSKA  to jest także twój rodzinny dom.

A przedszkole? Tak - i przedszkole, i róża w ogrodzie i książka na stole."

/ Cz. Janczarski /

#SzkołaPamięta

Dzieci z Naszego Przedszkola włączyły się w tegoroczną akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta". WSZYSTKIE GRUPY ODWIEDZIŁY LOKALNE MIEJSCA PAMIĘCI.

#SZKOŁA PAMIĘTA

Celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. 

Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii ? tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

 

Próbna ewakuacja ze Strażakami

Co roku ćwiczymy bezpieczne wyjście wszystkich - dzieci i całego personelu - z budynku przedszkola. Takie próby są bardzo ważne, by zachować spokój w przypadku realnego zagrożenia. 

11 września 2023 r. dostaliśmy pochwały od strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, którzy czujnym okiem obserwowali naszą ewakuacje. 

A w nagrodę dzieci mogły przymierzyć ubrania strażaków oraz obejrzeć i posłuchać o wyposażeniu wozu strażackiego.  

Robot EMYS do zadań specjalnych

Robot EMYS czyli najbardziej zaawansowany na świecie anglojęzyczny robot edukacyjny od sierpnia 2023 r. zagościł w naszym przedszkolu. Poprzez serię interaktywnych zadań, gier, piosenek, historyjek                     i kreatywnych projektów pomaga dzieciom w nauce języka angielskiego. 

Emys to najnowsza pomoc dydaktyczna w naszej placówce, zasponsorowana przez Radę Rodziców. 

Wielkie podziękowanie składamy naszym Rodzicom za tak wspaniały prezent, dzieciom bardzo podoba się Emys i nie mogą doczekać się kolejnych z nim zabaw....

Zapraszamy do oglądania filmików na naszym facebooku Przedszkole Supraśl :-) 

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

W dniu 20 września 2023 r. ogromną radość wszystkim naszym przedszkolakom sprawiły Panie z Klubu Seniora w Supraślu.

Z okazji Dnia Przedszkolaka przyniosły smakołyki, którymi poczęstowały dzieci podczas Pasowania na Przedszkolaka naszych starszych kolegów. 

A popołudniu podczas Pasowania dzieci z grupy Zajączki i Pszczółki życzenia oraz cukierki przekazały dzieciom Panie wychowawczynie wraz z Dyrekcją. 

DZIĘKUJEMY naszym Przyjaciołom z Klubu Seniora w Supraślu za przepyszną niespodziankę.

Wrzesień w Mróweczkach

Po wakacyjnej przerwie Mróweczki chętnie wróciły do przedszkola. Opowieściom o wakacjach, przygodach nie było końca?. Przywitaliśmy nowych kolegów, którzy w tym roku dołączyli do naszej zgranej gromadki. Uczyliśmy się również o bezpieczeństwie podczas wakacyjnych przygód, o bezpiecznej drodze do przedszkola.  O tym jak zachowywać się podczas zabaw w domu czy na placu zabaw. 

Rozmawialiśmy też o emocjach jakie towarzyszą nam podczas rozstania z Rodzicami i przekonaliśmy się wszyscy, że strach ma tylko wielkie oczy, a w przedszkolu jest super. 

W ramach zajęć plastycznych robiliśmy sówkę z szyszek.

Zaczęliśmy również naszą przygodę z edukacją outdoorową. Przed wyjściem do lasu obejrzeliśmy film edukacyjny jak powinniśmy zachowywać się w lesie?. i w drogę.

Nasz nowy kolega ? Michał został ?prawowitym? przedszkolakiem, gdyż Pani Dyrektor Pasowała go na przedszkolaka, a my wszyscy wspólnie świętowaliśmy ten dzień.

Rozmawialiśmy też jak trzeba dbać o siebie i o nasze środowisko, do czego służą nam części naszego ciała i jak możemy pomóc roślinom i zwierzętom.