Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Supraślu


GALERIA wydarzeń

Witamy w dziale galeria

Zimowe mistrzostwa sportowe u Zajączków

Tematem minionego tygodnia były zimowe mistrzostwa sportowe. Dzieci były zachęcane do różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu zimą. Poznały nazwy zimowych dyscyplin i sprzętu sportowego (sanki, narty, łyżwy). Przypomnieliśmy sobie, jak należy być ubranym podczas zabaw na śniegu. Rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych, o tym, jakie zabawy są bezpieczne, a jakie nie, i jak we właściwy sposób korzystać ze sprzętu sportowego. Bawiliśmy się – na świeżym powietrzu i w przedszkolu – w zabawy związane ze śniegiem. Nawet w naszej sali ulepiliśmy prawdziwego bałwana, który był obiektem naszych obserwacji. Na naszych oczach bałwanek zamienił się w wodę i przypuszczaliśmy, że gdy wodę wystawimy na mróz, to z niej znowu zrobi się bałwanek. Niestety w wiaderku z wodą znaleźliśmy jedynie lód a nie naszego bałwanka. Jeszcze długo będziemy rozwijać umiejętności wnioskowania i logicznego myślenia. Przy okazji lepienia bałwanka poznaliśmy dwa pojęcia: koło i kula. Zastanawialiśmy się, jak poruszałyby się samochody, gdyby zamiast kół miały kule. Układaliśmy kule wg wielkości, uzasadniając - dlaczego bałwanki lepi się poczynając od największej kuli.

Przez cały tydzień ćwiczyliśmy sprawność ruchową, zręczność i zwinność. Z panią Magdą jeździliśmy na „nartach”, na „łyżwach” robiliśmy piruety a nawet lepiliśmy kwadratowe bałwanki.

Bawiliśmy się w zimowe zaprzęgi oraz rodzinę bałwankową przy piosenkach Tak się zachmurzyło, Bałwankowa rodzina. Rozwijaliśmy wrażliwość muzyczną również poprzez grę na samodzielnie przyozdobionych bębenkach.

Zajączki witają Nowy Rok

W pierwszym tygodniu stycznia rozmawialiśmy o czterech porach roku. Podczas spacerów wspólnie obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie (zimno, śnieg, brak liści na drzewach) i mówiliśmy o tym, że jest to związane z obecną porą roku. Dzieci zapoznały się z cechami charakterystycznymi poszczególnych pór roku. Uczyły się posługiwać nazwami kolorów podstawowych. Nabywały umiejętności dostrzegania regularności i następstwa pór roku oraz ćwiczyły łączenie elementów charakterystycznych z konkretną porą roku.

Zajączki czekają na święta

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie poprzez zabawy dramowe i muzyczne uczyliśmy się kolędy Przybieżeli do Betlejem. Pomogliśmy także smutnym choinkom wystroić je w świąteczne gwiazdki a przy okazji tworzyliśmy podzbiory wg dwóch cech jakościowych. Pani Magda na gimnastyce zabrała nas nawet do krainy wiecznego lodu – na bieguny, gdzie bawiliśmy się razem z pingwinkami i za przykładem niedźwiedzi polarnych chodziliśmy po lodowych taflach. W środę przyczepiliśmy już ostatnią gałązkę w naszym kalendarzu adwentowym, co oznaczało, że jesteśmy gotowi by wspólnie z rodzinami świętować Boże Narodzenie.

Grudniowe życzenia u Zajączków

W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, kim jest Święty Mikołaj i co to są mikołajki. To właśnie z okazji mikołajek otrzymaliśmy małe niespodzianki i obejrzeliśmy onl-line bardzo pouczające przedstawienie teatralne „Pluszowa opowieść o przyjaźni”.

Próbowaliśmy również zostać pomocnikami Świętego Mikołaja – wspólnie zapakowaliśmy prezenty na sanie wg właściwej kolejności, zapisanej na liście Mikołaja (układając z nich sekwencje rosnące i malejące). Przy okazji porównywaliśmy wielkości i ćwiczyliśmy używanie określeń: mały, mniejszy, najmniejszy, duży, większy, największy.

Za przykładem Toli – bohaterki wiersza W. Szwajkowskiego „napisaliśmy” do Świętego Mikołaja rysunkowe listy, w których opowiedzieliśmy, co chcielibyśmy dostać pod choinkę.

Zajączki poznają jesienną pogodę

Chociaż jesienna pogoda kojarzy się ze smutkiem, zajęcia w grupie „Zajączków” sprawiły dzieciom wiele radości. W minionym tygodniu rozmawialiśmy o jesiennej pogodzie – wietrze, chmurach i deszczu. Poznaliśmy Dyzia, który marzył, patrząc na chmurki i za jego przykładem przyglądaliśmy się chmurom – ich kształtom i kolorom, rysowaliśmy deszcz w rytm muzyki i za pomocą słuchu rozpoznawaliśmy wiatr, burzę i rodzaj deszczu (mały, duży, ulewa). Staraliśmy się też samodzielnie stworzyć deszczową muzykę. Poznaliśmy piosenkę Zła pogoda, przy której bawiliśmy się kolorowymi krążkami, zamieniając je w kałuże, parasolki, kierownice i bębenki. Deszczowe kropelki uczyły nas dostrzegać i kontynuować regularności i rytmy oraz grupować elementy według wielkości.

Wiele radości sprawiły nam również urodziny Maksa, któremu prezenty narysowaliśmy na balonikach. Potem za pomocą igiełki pomogliśmy te „prezenty” rozpakować.

Zajączki budują piramidę

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu. Dowiedzieliśmy się, co znaczy wyrażenie zdrowe odżywianie i jak wygląda piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Uczyliśmy się określać, co jest zdrowe, a co nie. Wiemy też, jak ważny dla zdrowia jest ruch, i dlatego chętnie bierzemy udział w zabawach ruchowych. Poprzez zabawę w sklep z owocami i warzywami uczyliśmy się przeliczać w zakresie 1–3.