OFERTA EDUKACYJNA
Żyjemy coraz szybciej. Pośpiech udziela się również naszym dzieciom i dlatego próbujemy na przekór wszystkiemu dać im szansę na zatrzymanie, choćby na chwilkę.
Zwiększenie ilości zajęć związanych z edukacją przyrodniczą to właśnie nasza propozycja na codzienną gonitwę zajęciową, w którą staramy się nie wpaść. Doceniamy atrakcyjność zajęć dostępnych dla naszych dzieci w przedszkolu jak i poza nim, ale próbujemy stworzyć im także możliwość odkrycia sfery coraz bardziej zaniedbywanej – kontaktu z przyrodą. Dlatego – regularnie chodzimy do lasu. A tam.....
„Leśna dróżka już od rana jest ogromnie uczęszczana (....). Biegną sarny i wiewiórki, zając chyżo zbiega z górki, przelatują ptaków stada, lisek się ostrożnie skrada, nawet jeż i dwa ślimaki powolutku suną w krzaki”
2. ZAJĘCIA OGÓLNOROZWOJOWE - RUCHOWE prowadzone są w każdej grupie.
Zajęcia ruchowe w naszym przedszkolu mają na celu nie tylko rozwijanie umiejętności fizycznych, ale także promowanie zdrowego stylu życia, aktywności na świeżym powietrzu oraz kształtowanie pozytywnych nawyków związanych z regularną aktywnością fizyczną. Nauczyciele są zaangażowani w zapewnienie bezpiecznego i inspirującego środowiska dla dzieci, w którym będą mogły cieszyć się sportem i radością z aktywności fizycznej.
3. ZAJĘCIA Z NORDIC WALKING - prowadzone są w starszych grupach. (JESIEŃ - WIOSNA - LATO)
Zajęcia z nordic walking na świeżym powietrzu wpływają na poprawę krążenia krwi w organizmie, a tym samym dotlenienie mózgu, co przekłada się na jego wydajniejszą pracę organizmu. Dzięki temu poprawia się nasza koncentracja, a także pamięć. Nordic walking angażuje 90% mięśni organizmu oraz podnosi ogólną sprawność. Dzięki kijom odciążone są stawy, prostujemy i odciążamy kręgosłup, korygujemy wady postawy wzmacniając mięśnie. Nordic walking to technika marszu z wykorzystaniem specjalnych kijów z zapięciami. Przypomina narciarstwo biegowe, tylko bez nart. Zastosowanie kijów sprawia, że trening jest skuteczniejszy niż zwykły marsz.
4. ZAJĘCIA Z NAUKI JAZDY NA NARTACH BIEGOWYCH z Instruktorem - prowadzone są w starszych grupach. (ZIMA)
Jednym z największych plusów z uprawiania biegów narciarskich jest wszechstronny i pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego oraz aktywacja pracy wszystkich partii mięśniowych. Ruch jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i wzrostu organizmu. Rzadziej wymienianymi korzyściami z uprawiania biegów narciarskich jest jego zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne. Niektóre źródła mówią nawet, że narciarstwo biegowe to lek który: redukuje stres, poprawia nastrój, zwalcza zmęczenie. Biegówki kształtują charakter i zwiększają pewność siebie Uprawianie narciarstwa biegowego ma wiele zalet. Pozytywnie wpływa na sen, uczy zdrowej rywalizacji, wytrwałości, pozwala wyzbyć się nieśmiałości, agresji i lęków.
5. ZAJĘCIA NA NARTOROLKACH - o uczestnictwie w zajęciach decyduje Instruktor w związku z indywidualnymi predyspozycjami dziecka (WIOSNA - LATO)
Ten rodzaj zajęć to kontynuacja proponowanych wcześniejszych form aktywności fizycznej.
6. ZAJĘCIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - odbywają się dwa razy w tygodniu we wszystkich grupach. Podczas zajęć grupy są podzielone na max. 15-osobowe grupy językowe.
To zajęcia z wykorzystaniem najnowszych technologii dostępnych w naszym przedszkolu. Dają dzieciom możliwość nie tylko atrakcyjnej formy nauki języka, ale i oswajanie nowoczesnej technologii. Do dyspozycji dzieci oddajemy: tablicę multimedialną – gry językowe rozwijające spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia oraz koncentrację. Zabawa z tablicą rozwija percepcję wzrokowo – słuchową i pozwala dziecku uzyskać natychmiastową ocenę co zwiększa jego pewność siebie i motywację. Tablica służy również do korzystania z materiałów wideo - prezentacji nowego materiału. Magiczny dywan – zaspokaja dziecięcą potrzebę bycia w ruchu, dzięki czemu ułatwia zapamiętywanie kinestetykom. Ruch połączony z dźwiękiem i obrazem (integracja sensoryczna) zwiększa zdolność uczenia się poprzez angażowanie wielu zmysłów. Interaktywny Robot Emys - najnowszej technologii, który bawi się wspólnie z dziećmi. wspólnieNa zajęciach korzystamy ze specjalnego pakietu zawierającego zabawy z językiem angielskim. iPad – dzięki zastosowaniu ogólnodostępnych aplikacji i gier do nauki języka angielskiego powtarzamy słownictwo i rozwijamy zdolności manualne. Różnorodność pomocy dydaktycznych zwiększa atrakcyjność zajęć, co skutkuje zaangażowaniem naszych dzieci.
7. ZAJĘCIA Z LOGOPEDĄ - odbywają się przez dwa dni w tygodniu, pierwszeństwo udziału w zajęciach mają dzieci z orzeczeniami i opiniami.
Terapia logopedyczna przeznaczona jest dla dzieci posiadających orzeczenia lub opinie Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej uwzględniającą wskazania do prowadzenia zajęć, zakwalifikowanych do udziału w terapii podczas przesiewowych badań logopedycznych wykonanych na początku roku szkolnego.
Zajęcia logopedyczne wpływają na całokształt rozwoju dziecka, a szczególnie na rozwój jego mowy. Mowa jest narzędziem w zdobywaniu informacji o otaczającym nas świecie, pozwala wyrazić nam nasze myśli, uczucia i opinie. Sposób komunikacji wpływa na sukces osobisty, a jeszcze wcześniej na sukces edukacyjny dziecka. Bardzo ważne jest, by nasze dzieci potrafiły wyrażać swoje myśli i uczucia w prawidłowy sposób oraz by komunikowały się używając poprawnej polszczyzny. Czasem koniecznym do szczególnie intensywnej pracy skierowanej na rozwój mowy jest okres przedszkolny i wczesnoszkolny.
Pamiętajmy! Terapia nie polega na samym przychodzeniu dziecka na ćwiczenia logopedyczne, ale niezmiernie ważne jest dokładne i systematyczne wykonywanie zaleceń logopedy w domu. Efektywność ćwiczeń w dużej mierze zależy od współpracy z domem, z Rodzicami dziecka.
8. ZAJĘCIA Z PEDAGOGIEM SPECJALNYM - pierwszeństwo udziału w zajęciach mają dzieci z orzeczeniami i opiniami.
W ramach zajęć pedagog specjalny oferuje specjalistyczną opiekę i wsparcie dzieciom. Ich głównym celem jest stymulowanie rozwoju dzieci w różnych obszarach, takich jak percepcja wzrokowa, słuchowa, koordynacja wzrokowo-ruchowa, koncentracja uwagi oraz rozwijanie umiejętności społecznych.
9. ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM - pierwszeństwo udziału w zajęciach mają dzieci z orzeczeniami i opiniami.
10. ZAJĘCIA Z INTEGRACJI SENSORYCZNEJ - pierwszeństwo udziału w zajęciach mają dzieci z orzeczeniami i opiniami.
Terapia sensoryczna to TERAPIA PRZEZ RUCH, która ma na celu poprawę zdolności dziecka do przetwarzania informacji z otoczenia. Integracja sensoryczna to zdolność mózgu do przetwarzania informacji pochodzących z różnych zmysłów i nadawania im sensu - czyli - integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu odbieramy i interpretujemy to, co widzimy, słyszymy, dotykamy, smakujemy i wąchamy. Jest ona ważna dla dzieci, ponieważ pomaga im rozwijać umiejętności potrzebne do właściwego reagowania na otoczenie.
11. TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH (TUS) - pierwszeństwo w zajęciach mają dzieci z orzeczeniami i opiniami.
12. ZAJĘCIA KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNE - pierwszeństwo w zajęciach mają dzieci z orzeczeniami i opiniami.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są rodzajem terapii pedagogicznej (zwanej również terapią wychowawczą), ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka. Zajęcia dedykowane są głównie dzieciom, którym zaburzenia rozwojowe utrudniają opanowanie danych umiejętności, uznawanych za podstawowe. Podczas zajęć dzieci uczą się nowych rzeczy i doskonalą umiejętności, które już zdobyły, umacniają wiarę we własne możliwości i są zachęcane do większej samodzielności. Grupa, w której odbywają się zajęcia jest niewielka, liczy do pięciu osób, gdyż mała liczebność podnosi efektywność zajęć.
13. GIMNASTYKA KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNA Z REHABILITACJĄ - w zajęciach uczestniczą dzieci 4,5,6-letnie, które zostały zdiagnozowane przez lekarza specjalistę (ortopeda) lub lekarza rodzinnego.
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna jest kierowana głównie do dzieci, u których możemy podejrzewać wadę postawy, czego wynikiem jest słabe umięśnienie oraz nieprawidłowy nawyk w utrzymaniu danej pozycji. Możemy również działać profilaktycznie, w celu nie doprowadzenia do żadnych zaburzeń postawy ciała. Dlatego też bardzo ważna jest dodatkowa dawka ruchu - ruchu korekcyjnego. Aby zachęcić dzieci do gimnastyki korekcyjnej, stosujemy odpowiednią formę zajęć jaką są zabawy i gry ruchowe. Dzięki temu, przekazywane dzieciom ćwiczenia stają się świetną zabawą, którą urozmaicamy poprzez różnorodne przybory i przyrządy gimnastyczne.
14. KATECHEZA KATOLICKA - zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w grupach starszych.
15. KATECHEZA PRAWOSŁAWNA - zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w grupach starszych.