Rozwój Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025 Priorytet 3

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ? Biblioteka Publiczna w  Dzielnicy Żoliborz

Informujemy, że Nasze Przedszkole otrzymało dotację w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ze środków budżetu państwa PRIORYTET 3.0 „NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021-2025”.

Kwota dofinansowania wynosi 3000 PLN

Całkowita kwota 3750 PLN.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych, pedagogicznych stanowiących centrum dostępu do wiedzy i kultury.

Nasze Przedszkole bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, którego głównym celem jest zakup książek będących nowościami wydawniczymi do placówki oraz realizacja działań promujących czytelnictwo. Nasza biblioteka przedszkolna przy wsparciu Dyrekcji powiększyła się o nowe pozycje - książki dla dzieci. Są to między innymi książki przyrodnicze, o rodzinie, bezpieczeństwie, bajki terapeutyczne, lubiane, znane bajki, baśnie, legendy i wiersze, które będziemy czytać dzieciom.

Rozbudzanie w dzieciach zainteresowań książką zanim pójdą do szkoły stanowi fundament ich przyszłego sukcesu. Czas poświęcony na czytanie jest bezcenny. Dlatego tak ważne jest już od najmłodszych lat rozwijanie u dzieci zainteresowań czytelniczych.

Codzienne czytanie dziecku wpływa na jego rozwój emocjonalny, rozwija słownictwo, pamięć i wyobraźnię. Uczy logicznego myślenia i zapamiętywania, poprawia koncentrację, wzmacnia poczucie własnej wartości, uczy wartości: odróżniania dobra od zła.

Czytanie dziecku kształtuje nawyk czytelnictwa i zdobywania wiedzy na całe życie.

W naszym przedszkolu staramy się podtrzymywać i rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci poprzez odpowiedni dobór literatury, tworzenie wystawek książek, „kącików książki”, gdzie dzieci w wolnej chwili mogą obcować z książką. Książki rozbudzają w dziecku ciekawość świata, dlatego warto czytać dzieciom.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025? - edycja 2023  r. - Gmina Jasło - Portal gov.pl

OTWÓRZ LINK - https://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolesuprasl/sprawozdanie-z-programu-rozwo-czytelnictwa-2023r(1).pdf

1. Akcja - "Czytający Rodzic"

2. "Spotkania z książką" w Bibliotece Publicznej w Supraślu