Przedszkolna KUCHNIA

Własna kuchnia

Nasze Przedszkole posiada własną kuchnie, w której dbamy o to, aby przygotowywane posiłki dostarczały dzieciom wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energetycznych.

Posiłki  planujemy tak, aby zawierały produkty z różnych grup żywnościowych i sporządzane z nich potrawy były jak najmniej przetworzone.

Produkty żywnościowe dostarczane do naszej kuchni są zawsze świeże, ze znanych źródeł i od sprawdzonych dostawców.

Do naszego przedszkola uczęszczają dzieci wymagające stosowania różnych diet.

Posiłki przygotowywane są  przez p. kucharki oraz intendenta żywieniowego, uwzględniają zalecenia lekarskie w tym zakresie.

Przygotowujemy diety: bezmleczne, hipoalergiczne, dietę wykluczającą.

Przedszkole nie zapewnia diety bezglutenowej, wysokospecjalistycznej.

Dzień zaczynamy od śniadania, a wiec pyszne kanapki z porcją warzyw do tego herbatka, kakao lub kawa zbożowa.

II śniadanie to kasze: jaglana, manna, kisiel, budyń, jogurt lub koktajl - wszystkie własnej produkcji, bułeczki drożdżowe, ciasto marchewkowe, piernikowe - własnego wypieku – zawsze z dodatkiem owoców lub warzyw.

Serwujemy obiad dwudaniowy: zupy sporządzane są na wywarach warzywnych, drugie danie z warzywami podanymi w postaci surówek i warzyw gotowanych, także przyrządzanymi przez nasze panie kucharki, kompot z owoców.

Wędliny i mięso przeznaczone do spożycia przez dzieci staramy się kupować wysokiej jakości, zawsze świeże i poparte Handlowym Dokumentem Identyfikacyjnym dla tychże produktów.

Nie używamy żywności przetworzonej: konserw mięsnych, mielonek, gotowych posiłków mięsnych i rybnych.

Każdego dnia jemy owoce i warzywa jako dodatki do śniadań, II śniadań i obiadów – nasze polskie sezonowe i te z ciepłych krajów w zależności od pory roku.

Nie używamy wzmacniaczy smaku i zapachu: typu kostki rosołowe, Vegeta, Jarzynka.

W celu podniesienia walorów smakowych potraw i również ograniczając do minimum spożycie soli, stosujemy naturalne przyprawy, takie jak: majeranek, czosnek, bazylia, cząber, tymianek, papryka i tym podobne zioła.

Nasze dzieci mają stały dostęp do wody niegazowanej.

Herbatę dosładzamy niewielką ilością miodu naturalnego lub cukrem.

Posiadanie własnej, doskonale wyposażonej kuchni w przedszkolu to bardzo ważna rzecz w prawidłowym i zdrowym żywieniu dzieci  przedszkolnych. To również świetny element edukacyjny.

LISTA ALERGENÓW - OTWÓRZ LINK - https://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolesuprasl/alergeny.pdf